От Пловдив започва борбата срещу тормоза на колекторските фирми

Автор: Мариана Панчева
Коментари (1)
16:17 / 15.03.2016
7433
От Пловдив започва борбата срещу тормоза на българите, имали нещастието да попаднат в лапите на колекторски фирми и арбитражни съдилища, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Как тези практика засяга буквално хиляди потребители разкри омбудсманът Мая Манолова.

Започва се с това, че дружество, което предоставя обществени услуги, продава вземания от свои клиенти, обикновено малки по размер и отдавна погасени по давност, на колекторска фирма на нищожна цена.

Колекторската фирма на свой ред си създава арбитражен съд, който правораздава в полза на "своя господар" - т.е. самата колекторска фирма. 

Потърпевшите пък масово не се уведомяват за производствата, пращат им се формални съобщения или изобщо не се пращат такива. Арбитражният съд пък приема, че след като страната не се е явила, за да се защити, значи се е съгласила с претенцията на ищеца и така съдилището постановява окончателно решение със сила на присъда. 

След това със съответното решение въпросната колекторска фирма отива в компетентния съд и се снабдява с изпълнителен лист. Съдът проверява единствено има ли арбитражно решение и дали за него е уведомен длъжникът, издава се изпълнителен лист и потърпевшият е даден на съдебен изпълнител. 

По думите на Манолова бърза справка в интернет показва, че в момента в България действат над 45 арбитражни съдилища. Тя обаче бе категорична, че няма правила за създаването им, липсват изисквания за техните служители, за процедурите и прочие. 
 
Само две са безспорните арбитражни съдилища с традиции - към двете големи работодателски организации, поясни Манолова.

Самият закон за международния арбитраж е мислен за уреждане на спорове между търговци - т.е. когато страните са равнопоставени, а не когато едната страна е монополно дружество, а другата - обикновен гражданин. 

Тревожна според Манолова е и тенденцията все повече дружества започват да включват арбитражни клаузи към договорите си, особено фирмите за бързи кредити.

"Практиката се превръща и в новата бухалка за бързи кредити", заяви общественият посредник. 

Така например жена, оплакала се при омбудсмана, разказала, че е теглила бърз кредит за 850 лева, частично е погасила дълга си, за което е платила 1300 лева, но е осъдена чрез арбитър да заплати още 4250,17 лева.

Хората обаче все по-често търсят правата си, посочи Манолова и поясни, че откакто е на поста омбудсман, е получила 1180 жалби.



Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Пловдив:
Проверяват изба "Дядо Пламен" за фалшив алкохол
Свържете се с най-добрите професионалисти в Пловдив - Представяме...
Починала е пловдивчанката, чиято история разчувства мнозина
Млада двойка не хареса живота в Пловдив, осъществиха мечтата си з...
5 места в Пловдив без вода
1/4 от "Рогошко шосе" е почти готова, за повече няма пари


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).