Административният съд постанови, че общинската администрация не е изпълнила задължението си да създава и поддържа достъпна градска среда за хората с увреждания, предаде БНТ.
От община Пловдив обявиха, че ще обжалват решението. Единствената възможност за придвижване на Петър Петров в града е инвалидната количка. Често възрастният мъж трябва да посещава лекар, общинскa или държавнa институция. С мъка успява да излезе пред дома си, но оттам трудностите стават непреодолими.
"Аз съм дискриминиран в това, че ставам принудителен нарушител на движението по пътищата и улиците, принудителен нарушител, защото тротоарите са абсолютно неприспособени за преминаване на инвалидна количка. Заради невъзможността си за достъп до редица сгради, улици и тротоари", обяснява той.
Петър Петров завежда дело срещу община Пловдив и печели.
Той твърди, че буквално води война, за да може да отиде при личния си лекар в Първо ДКЦ. В "Социално подпомагане" на булевард "Руски" 13 не може да влезе, защото там рампата е за танк 34, тези от Втората световна война.
В централната сграда на общината не е влизал. Инвалидната му количка вече е счупена заради проблемите с придвижването.
Въпреки, че Административният съд отсъжда в негова полза, 80-годишният мъж ще обжалва.
"Отговорът на моя въпрос къде е мястото на инвалидната количка в инфраструктурата на един голям град не е даден и надявам се, следващата по-висша инстанция да даде по-реална присъда", твърди той.
От общинската администрация също ще обжалват.
Оттам заявиха, че община Пловдив е отговорна единствено за сгради нейна собственост, както и за публичните пространства. Категорични са, че са осигурили достъп за хората с увреждания и в инвестиционната програма на града се залагат средства за това.
Петър Петров обаче смята, че държавата трябва да подпомогне финансово Пловдив и другите градове, за да се решат проблемите на инвалидите.
В противен случай възрастният мъж ще заведе дело и срещу България.