Основни правила за недопускане на пожари през зимата

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
14:53 / 10.01.2009
1118
Очертаващата се криза свързана с подаването на природен газ ще доведе до намаляване, а в някои случаи и до спиране на газопотреблението от населението и енергийния сектор от икономиката на страната. Създалата се ситуация и очакваните ниски зимни температури ще доведат до използването за отопление на други енергийни източници /електрическа енергия, твърди и течни горива/. Това от своя страна ще доведе до увеличаване рисковете от възникване на пожари в жилищните, обществените и производствени сгради, поради, възможно претоварване на електрически инсталации, неправилно устройване на локални отоплителни уреди, използване на нестандартни или неизправни такива. Неизползваните дълго време, непроверени и непочистени комини също крият опасност от възникване на пожари.

В тази връзка звено "Пожарна безопасност и спасяване" при ОД на МВР - Пловдив напомня за някои от основните правила за недопускане на пожари:

- Използване само на технически изправни и стандартни отоплителни и нагревателни уреди.
- Ел. Предпазителите се заменят със стандартни.
- Отоплителните и нагревателни уреди се монтират на не по-малко от 80 см от горими материали.
- Под всеки уред, монтиран върху горима подова настилка, се поставя негорима подложка.
- При използването на печки с твърдо гориво кюнците трябва да са укрепени стабилно, а коминните тела на сградите да нямат фуги към помещенията и в таванските части. Същите да са почистени от налепи и сажди.
- Печките с твърдо гориво не се зареждат от вечер за сутринта. Това е опасно. Сгурията се изхвърля загасена на безопасни места в метални съдове.
- Използването на бензин, керосин, кореселин и други лесно запалими и горими течности за разпалване на печки е забранено.
- Отоплителните уреди с течно гориво не се зареждат когато горят или са нагрети и се следи за изправността на дозаторите, спирателната и контролно-измервателната арматура, термозащитата и автоматиката.
- При използване на печки на газ в никакъв случай на трябва да се използват газови устройства и бутилки със съмнителен произход. Отопляваните с газови печки помещения да имат постоянна естествена вентилация. Важно е да се знае, че горимият газ пропан-бутан е по-тежък от въздуха, за което е необходимо проветряване от най-ниските точки на помещението. Газови бутилки трябва да се съхраняват далеч от печки, радиатори и каквито и да е източници на топлина.
- След употреба и при спиране на ел. захранването електроуредите трябва да се изключват.
- Отоплителните и нагревателни уреди да не се оставят без наблюдение.
- Родителите да не разрешават на децата игра с огън и кибрит и да не ги оставят без надзор сами или заключени при горящи печки или включени електрически уреди.
- Не се разрешава сушенето на дрехи над отоплителни и нагревателни уреди тъй като това често води до пожар.
- При пожар да се съобщи по най-бързия начин на телефон 160.

Всеки, който ще подменя вида на отоплението с алтернативно такова, може да се консултира със специалистите на съответната Районна служба за "Пожарна безопасност и спасяване" по въпроси, касаещи пожарната безопасност.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Директор на гимназия в Пловдив към зрелостниците: Усмихвайте се, ...
В Пловдив лекуват мъж с рядкото и много опасно заболяване "висцер...
Пловдивчанка: Отдалеч мирише на урина
КНСБ посети три фирми в област Пловдив
Гори незаконно сметище край Цалапица
Две малолетни момичета нанесоха побой над връстничка в Пловдив


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).