 © | На специална пресконференция днес, провела се в Дома на културата "Борис Христов", бяха обявени резултатите от проведения конкурс за проекти по Програмата на община Пловдив "Финансиране на книги на пловдивски автори и важни за Пловдив издания"- 2016 година. Информацията за одобрените проекти представи председателят на комисията - Младен Влашки. В състава на експертното жури, определено със заповед на кмета Иван Тотев са включени общо 7 (нечетен брой) членове, от които - трима изтъкнати университетски преподаватели, трима изявени пловдивски автори и един историк. Това са: Младен Влашки, проф. Огнян Сапарев, Антон Баев, Александър Секулов, Здравко Дечев, Недялко Славов и Стефан Шивачев.
По програмата са подадени общо 28 проекта, одобрени са само 8 от тях, за които е посочена и конкретната сума за финансиране. Ето и резултатите, по брой точки:
1. Книгата на Eвгений Тодоров "Запомнете Пловдив - 3" (краезнание) е получила 56 точки. Предложена е от издателство "Хермес", а сумата, с която изданието ще бъде подпомогнато е 2500 лева. 2. Книгата на Ина Иванова " Малки букви"( стихове) е получила 46 точки. Предложена е от "Жанет 45", одобрената финансова подкрепа е 1800 лв. 3. Книгата на Андрей Андреев "Възрожденският Пловдив и музиката" ( монография) е получила 45 точки, предложена е от издателство "Коала Прес", отпуснатата сума е 2500 лв. 4. Авторът Георги Стоянов и неговия "Небесен огън"( роман) е получил 39 точки. Предложението е на издателство "Летера" , сумата е 2500 лв. 5. Книгата на проф. Никола Балабанов "Йоаким Груев - най-пловдивският книжовник"( литературна история) е със същия брой точки - 39. Ще бъде издадена от университетското издателство на ПУ "П. Хилендарски", финансовата подкрепа е 1300 лв. 6. Книгата на Атанаска Петкова "Сълза от изгрева" (роман) е получила 38 точки.Предложението е на "Летера", сумата - 2000 лв. 7. Книгата на Пенка Калинкова "Истории от тютюневия град"( документалистика) е получила 37 точки. Предложението е на изд. "Ракурси", отпуснатата сума е 1500 лв. 8. Пловдивската авторка Величка Настрадинова и книгата "Три приказки" ( детска литература) е получила също 37 точки. Предложението е на издателство "Летера", сумата - 2000 лв.
Максималният брой точки, който един проект може да получи е 70, но през годините до сега не е имало такъв случай. Експертната комисия е взела решение, проекти, събрали под 35 точки, да не се разглеждат.
Всеки член попълва карта с оценките си, според критериите, които са ясно и точно формулирани. Конкурсът е изключително демократичен, всеки би могъл да участва, при това без ограничение в жанровете.
"Лоша практика е да се кандидатства с ръкопис, отхвърлен предишна година", разказа Младен Влашки. "Два такива проекта са подадени през 2016, при това без да е извършена никаква редакция на ръкописите."
Той посочи, че книгите, подкрепени от издателства се оценяват и заради това, че вече е извършен подбор, преценено е качеството, за разлика от случаите, в които се представя просто оферта. През тази година, един от отхвърлените проекти е ръкописът "Тайни и загадки по залавянето на Левски", написана от бивш следовател.
Подобна книга вече има на българския пазар, преповтаря се стара хипотеза и се борави със същите факти. Други две от отхвърлените предложения са се борили за преиздаване. Едната е имала тираж 50 броя, на принципа "самиздат".
"Не е това целта на програмата" уточни Младен Влашки.
"Идеята е да бъдат подкрепени важни за града издания, които не биха имали търговски успех на свободния пазар, но са ценни и важни за паметта на града. Издаването им и попадането в библиотеките е гаранция за запазването на тази памет", допълни още Влашки.
Друг отхвърлен проект е "Изкуство, вдъхновено от хармонията и живота", книга, посветена на 120 години от рождението на художничката Живка Пейчева.
Независимо от повода и безспорния принос на художничката в пловдивското изобразително изкуство, книгата е по-скоро каталог с картини, а не монография, изследваща творчеството на Живка Пейчева.
Ръкописът на Пенка Калинкова е получил 37 точки, тъй като се нуждае от последваща редакторска намеса, структуриране и подреждане, т.е. не е все още напълно готов, но пък темата е важна, актуална и изследването е ценно и важно за града.
Младен Влашки подчерта, че гласуваните суми не са за хонорари, те са предназначени за производствения процес по отпечатване, като за отделните проекти е различен.
Така например, монографията на Андрей Андреев "Възрожденският Пловдив и музиката", едно изключително сериозно, ценно и полезно изследване изисква освен специфична редакторска работа и извършването на специфичен труд по подготовката за отпечатване на нотния материал, включен в книгата.
В този смисъл, общият разход по отпечатването на книгата би бил от порядъка на 7-8 хиляди лева, по програмата помощта е 2500 лева, от максимално възможната по регламент - 3000 лева.
"Този сегмент литература навсякъде по света се подкрепя точно по този начин", каза в заключение председателят на комисията Младен Влашки. |