Обучени, но без достъпна среда, какъв е шансът на хората с увреждания при бедствие?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
16:14 / 25.11.2008
1788
Марица е излязла от коритото си. Ситуацията е аварийна. Обитателите на дома за възрастни хора с физически увреждания "Хаджи Гьока Павлов" трябва бързо да бъдат изведени. Кметът издава заповед до директора на дома да се евакуират в Хисаря. Чрез взаимодействието на БЧК, Гражданска защита и общината задачата е изпълнена - хората са в безопасност.

Ситуацията не е реална. Става дума за практическо усвояване на план за действие при наводнение, което се състоя тази сутрин. Беше заснет 10-минутен филм, четвърти поред в рамките на предприетата от Министерството на извънредните ситуации /МИС/ информационната кампания "Близо до теб". Около 800 хиляди или около 10 на сто от българите са с различна степен на увреждания, стана ясно на състоялия се по-късно семинар, посветен на обучението за защита при бедствия на хора с увреждания и хронични заболявания, както и на тези, които полагат грижи за тях. "92 на сто от хората с увреждания са в активна възраст между 16 и 64-годишна възраст", изнесе факти в своята презентация Тодор Марков от МИС. "Липсата на достъпна за тези хора социална среда и инфраструктура са най-големият проблем. Дори да са обучени какво да правят при бедствие, при отсъствие на достъпна среда те остават безпомощни", подчерта Марков, мотивирайки по този начин необходимостта от взаимодействие между институциите.

"Идеята е да се подготвят специализирани програми, всяка от тях конкретно адресирана към конкретно увреждане", каза авторът на проекта Гергина Сутинска пред Plovdiv24.bg. Тя е убедена, че по досега действащите масови програми качествено обучение за действие при бедствие не може да се постигне. Съобразявайки това, в рамките на кампанията "Близо до теб" са използвани различни средства - стандартни брошури, материали на брайлов шрифт, говорещи брошури. "Освен с конкретното увреждане, обучението за защита при бедствия трябва да бъде съобразено и с конкретната среда, в която се намират хората с увреждания. Дали те са в специализиран дом, в дневен център, дали са с придружител или са на обществено място също е от значение при изготвянето на конкретната програма", категорична е Сутинска.

На 3 декември, когато националната информационна кампания ще бъде финализирана, клиповете с полезни правила с участието на хора с увреждания, както и всички други материали с текстове, говорещи брошури, аудиофайлове, видеоклипове ще бъдат в интернет-пространството чрез сайта на министерството.

Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
Още един пазарджиклия стана голям началник в МВР Пловдив
Община Пловдив потвърди прогнозите за събота
И тази пролет хиляди рози разцъфтяха по булевардите в Пловдив
Правителството отпусна пари на Пловдив
Сигнал: Полицайчетата я подминават, че е по-скъпа и не знаят кой ...
Съдът в Пловдив пусна тримата биячи срещу парични гаранции от по ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).