"Орелът е направен от бял мрамор и е част от интериора на обществените сгради, които са ситуирани в северната част на градския площад. Находката, заедно с колоните и другите мраморни призове и надписи, на които попадаме, са доказателство за луксозния и скъп интериор на тези сгради, какъвто може да си позволи само един проспериращ град, какъвто е Филиполол през римската епоха", разказа ръководителят на обекта Мая Мартинова. Този браузър не поддържа видео елемента.
До момента на обекта са открити над 200 монети, два антефикса с изображения на театрални маски. Находките, представляващи вид декоративни керемиди, украсяващи градския площад на античния град, датират от I век преди и I век след Христа, а на една от маските е изобразен Херакъл, наметнат с лъвска кожа.
Освен това археолозите се натъкнаха на три съда лакова римска керамика, гравирана керамична лампа от III век, глинен артефакт с изображение на театрална маска, както и над 20 монети с лика на римските императори Гета и Каракала, сечени в древните градове Сердика (сега София) и Пауталия (сега Кюстендил) в края на II и началото на III век.
Открити са и над 100-на дребни антични експоната на битова керамика, животински кости, мраморни облицовки, гвоздеи, стъкла; римски паници и римски чаши, амфори, както и бракувана керамика; водопроводна тръба от олово - част от римска канализация; съд с изображения на костенурка и гущер, използван за религиозни обреди. Намерена е и част от колона-капител с размерите на юмрук.