Международен семинар организират пловдивските инвалиди
Дискриминирани са се почувствали пловдивските инвалиди, които са 18 000 души, че техни представители не са включени в предстоящата утре екскурзия за пенсионери до Бачково, организирана от общината. Тази обида споделиха от ръководството на Съюза на инвалидите в началото на пресконференция тази сутрин.
Тежък проблем е липсата в България на специалист, който да прави очни протези, алармираха също от съюза. Протезите за крайници пък се произвеждат само в Горна баня. Цените на фирмата-монополист са много високи. Самите протези тежат от 3,5 до 9,5 кг и това води до изкривяване на гръбначния стълб. Подобни протези, датиращи от времето на Първата световна война, в развитите страни могат да се видят единствено като музейни експонати, каза председателят на съюза Тобия Качаков. В световната практика вече се използват протези от по 400-800 г. "Не може една протеза, в която има 400 г епоксидна смола, да струва 3600 лв.", възмутен е Качаков.
"Освен проблемите, има добри идеи и добри практики. Добра идея е в Пловдив да се изгради протезен център. Ние обаче искаме това да стане възможно най-бързо. И ако общината не може да ни помогне, ще ни помогне Европейският съюз", обяви председателят на пловдивските инвалиди.
На 7 октомври в комплекс "40-те извора" край Асеновград ще започне първият международен семинар на инвалидите, организиран от пловдивския съюз. Ще дойдат представители на социални служби от провинция Пиемонт в Италия, от Бурса и Санкт Петербург, които имат много добър опит. Ще присъстват представители на водещи италиански фирми, производители на модерни ставни вътрешни протези с около по 1200 лв. по-евтини от българските. Семинарът ще завърши на 9 октомври в село Церетелево със състезание по спортен риболов.