Уверението, че ще има законови промени, намали напрежението в ТЕЛК - Пловдив. 17 от медиците там бяха глобени с хиляди левове, след като НОИ реши, че назад в годините те са завишавали неправилно процентите при инвалидизиране на пациенти.
Доц. Георги Йорданов, изпълнителен директор на МБАЛ "Пловдив":
"Това е прецедент за мен в историята на българското законодателство, на българските нормативни документи. В много други сфери това не стана. Те задават и резонния въпрос - ако Националната експертна лекарска комисия даде по-високия процент от пенсията на инвалида, те кого ще накажат тогава? Или те трябва да вземат премии, че са дали по-малко."
Медиците са категорични, че изтеглянето на предизвестията им е само докато НС вземе решение. Ултиматумът на лекарите остава.
"Бяхме уверени, че нещата са внесени за гласуване в парламента, а ние знаем, че трябва технологично време за това. Също така ни увериха, че дотогава няма да има нови ревизионни актове", заяви д-р Янко Лечев, председател на Пети състав на ТЕЛК и временно изпълняващ длъжността ръководител.
Ако лекарите не се бяха отказали от намерението си, щеше да настъпни огромен хаос в една от най-големите комисии в страната.
"Просто нямаше кой да извършва трудово-лекарска експертиза. Инвалидите щяха психически да се изнервят. Нямаше да могат да получават социално подпомагане. И една от основните функции на държавата нямаше да може да се реализира", допълни доц. Йорданов.
Заради тежката работа и ниското заплащане липсват млади кадри, които да постъпят на работа в трудово-експертните лекарски комисии. Сега основната заплата на лекар е около 600-700 лева. Наред с другите си искания медиците ще поставят и въпроса за повишаване заплащането на труда им.