Ландшафтни архитекти против безразборното засаждане на нешколувани дръвчета

Автор: Диана Бикова
Коментари (2)
09:38 / 12.03.2021
4061
Съюзът на ландшафтните архитекти в Пловдив се обяви против безразборното засаждане на нешколуван и нестандартен растителен материал, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Поводът за реакцията на професионалната гилдия е предстоящата на 13 март акция за даряване на дървесна растителност на граждани. Ландшафтните архитекти изрично заявяват, че подкрепят такива инициативи в горски територии, но не и в града.

Специалистите научили от социалните мрежи за инициативата. "Смущаващото в конкретния случай е, че такава инициатива се случва в урбанизирана територия, без никаква подготовка на това къде и как да бъде засаден предоставения растителен материал. Изборът на местата за засаждане е предоставен на гражданите“ - заявяват в нарочно писмо от дружеството.

Предвижда се да бъдат засадени череши, сливи, кайсии, праскови, явори, борове, дъбове, липи, арония, планински лимон и смърч.

Дърветата трябва да се засаждат на определени отстояния от сгради и различни надземни и подземни съоръжения съгласно нормативната база. В случая тази дейност е регламентирана от Закона за устройство на територията и още четири наредби.

"Раздавайки растителност на жителите на населените места, тези наредби не биха могли да се спазят, като по този начин се създават условия за бъдещи аварии, които биха стрували скъпо на данъкоплатеца. Например, засаждането на дърво върху подземен канализационен обект (без да са спазени сервитутните отстояния), би довело в бъдеще, до запушване, компрометиране на наклона, разрушаване или друго, на съответното канализационно трасе“ - се посочва в становището.

Обезпокоителен е фактът, че растителният материал е нешколуван и нестандартен за градски условия. Специалистите са категорични, че такъв се използва за създаване на масиви в горски насаждения като хранителна база за птиците и дивеча.

"За озеленяване в селищна територия стандартите са други - за широколистни дървета, височина на стъблото от кореновата шийка до първите разклонения най малко 2,00 м, а дебелина на височина 1,30 минимум 5 см. Възраст минимум от 5 години - отгледани и школувани в разсадник“ - се уточнява още.

Според специалистите, по-голямата част от видовете не са подходящи за територията на Пловдив. Подборът е от изключителна важност, за да има устойчив ефект, а освен това растителността трябва да бъде такава, че да има поносимост към замърсяването на въздуха, въздушната и почвена влажност и други микроклиматични особености, за да може да се гарантира нейното добро прихващане и развитие. Важен фактор при подбора на растителност е обемното и колоритно оформяне на пространството, както и естетическото въздействие на композицията.

В становището се казва още, че плодните дръвчета не са подходящи за засаждане в зелените площи, тъй като имат по-кратък живот, нападат се от вредители и гъбни заболявания и имат по-ниски декоративни качества. Не на последно място, предвидените за засаждане плодни дръвчета са необлагородени.

Ландшафтните архитекти изрично подчертават, че от 2013 г. Пловдив има приета Програма за развитие, поддържане и опазване зелената система, одобрена от Общински съвет. Следователно, всички мероприятия, които се извършват на територията на общината, не би трябвало да противоречат на приетата стратегия.

Виж коментарите (2)
Още новини от Новини от Пловдив:
Общинско предприятие търси нови служители
Пловдивчанин: Едва не умрях на пътя, млада двойка ми спаси живота...
Иван Петков ще води листата на БСП в Пловдив, Манол Генов в облас...
В Пловдив изнесоха подробности за опасното вещество, източник на ...
Започна монтажът на светофар на улица "Даме Груев"
Полицията в Пловдив подхвана джигитите


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).