Кое е първото индустриално предприятие в Пловдив след Освобождението?

Автор: Цвети Тончева
Коментари (0)
08:48 / 13.01.2024
2422
Дълги години ние считахме, че първото индустриално предприятие в Пловдив е създадено от чужденци. Това е спиртната фабрика на Адолф Бомонти, създадена веднага след Освобождението и Пивоварната фабрика "Каменица“ в Пловдив,  основана от двамата швейцарци с немски произход – Рудолф Фрик и Фридрих Сулцер. Това каза за Plovdiv24.bg историкът Стефан Шивачев, автор на книгата "Пловдивската индустрия и нейните създатели".

"Оказва се обаче, че първото индустриално предприятие, в случая печатницата на Христо Г. Данов, е създадено само два месеца след Освобождението, когато в началото на май 1878 г. Христо Г. Данов премества печатницата си от Виена в Пловдив. Месец след това започва да се отпечатва и вестник "Марица“ в тази печатница", добави Шивачев.

По думите му, през първите десетилетия на ХХ век печатарската индустрия не е била считана за един от стълбовете на индустриалното развитие, може би и поради това, че до първите десетилетия на ХХ век печатарските работници не са считани за работници, а са считани за творци.

"В крайна сметка, печатарството и отпечатването на книги, на вестници се счита за творчески процес. Но така или иначе, в книгата поместих една поредица фотоси от тази печатница на Данов, която показва, че това си е чисто индустриално предприятие – с машините, с двигателите, които задвижват тези машини, с майсторите, работници, специалисти - чехи, австрийци, които идват тук, и в крайна сметка, за да обучат и следващо поколение български работници", добави авторът. 

Тези чужденци, които откриват първите предприятия в Пловдив имат опит от Османската империя,  но живеят в Пловдив. Те не идват от Европа като някакви внесени капитали.

"Бомонти са швейцарци от италиански произход, които имат пивоварна, голямата пивоварна фабрика в Цариград, и привлечени от това, че в Пловдивско се отглеждат много зърнени храни и ориз, като основа за производството на спирт, те правят веднага тази фабрика. Те въвеждат и лющенето на ориза, който се произвежда в града и е много ценен в империята и в Европа.

Фрик и Сулцер работят съответно като машинист и като техник в "Баронхиршовата железница“, т.е. те поне от 7-8 години живеят в Пловдив, и подпомогнати от Бомонти, започват първото производство на пиво, което южно от Трихълмието, е просто варене на бира в два казана. Но през 1882 г. те създават вече първата фабрика, първата голяма фабрика в България за производство на пиво, която взима и името "Каменица“, разказа още Стефан Шивачев. 

А може ли да кажем кой е най-богатият пловдивчанин индустриалец от този период, който вие описвате? Който е натрупал бързо капитали и така нататък. Освен всичките тези чужденци, които са първите създатели на тези индустриални предприятия в Пловдив.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Пловдив:
БЛС: Недопустимо е оказването на натиск чрез посещения пред лични...
Районната лекарска колегия: Разтревожени сме от публичния натиск ...
Пловдивчанин реши да сложи край на живота си, не успя
ВиК аварии оставиха голяма част от Пловдив без вода
Лекари от Пловдив се борят за живота на падналото с тротинетка в ...
В Пловдив ще се състои единствен по рода си концерт


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).