През 1941-ва година в своята книга "Пловдив в миналото" доктор Васил Пеев прави едно смело предположение - че Амфитеатърът на Пловдив, за който със сигурност се е знаело, че съществува, но все още не е бил открит, се намира на южния склон на Джамбаз тепе, близо до църквата "Света Марина". 40 години по-късно предположението му бива доказано. Още 30 години по-късно пък неговата книга е преиздадена от бизнесмена Любозар Фратев.
"Пловдив в миналото" е петата поредна книга за Пловдив, която бизнесменът Любозар Фратев подарява на пловдивчани в дните преди Коледа. Авторът доктор Васил Пеев е син на Костаки Пеев - първия демократично избран кмет на града след Освобождението. Редактор на второто издание е директорът на историческия музей Стефан Шивачев. Книгата е първият сериозен труд за историята на града ни от Античността до Освобождението, обобщаващ всички нови археологически открития в периода след Освобождението, и позоваващ се на новопреведените исторически извори.
Най-ценното в книгата е, че авторът описва всички археологически паметници в града, които при последвалото му застрояване са загубени за потомците - като римската баня в основите на кино Балкан, храма на Аполон на Джендем тепе, тунела по склоновете на Трихълмието, водния часовник на Сахат тепе, Марково тепе и още много други. Някои правят църкви или параклиси, допълни Фратев, аз обаче съм избрал да издавам книги. Те са иконите на Пловдив, на които можем да се опрем, за да бъдем по-достойни в думите и делата си.