Историк с много интересна гледна точка за Небет тепе

Автор: Диана Бикова
Коментари (0)
11:45 / 11.01.2020
16574
"Проектът за Небет тепе винаги се представя по един и същи начин, като се акцентира на археологическите съоръжения, но не съвсем компетентно, а останалите компоненти не се засягат пред обществеността". Това каза доц. Георги Митрев, ръководител на катедра "История и археология" в ПУ "Паисий Хилендарски" по време на общественото обсъждане за представянето на проекта "По крепостните стени на Филипопол", предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Историкът припомни, че през миналия век разкритите съоръжения са били консервирани и реставрирани. "Не може да се прави реставрация на вече реставрирани съоръжения, това ще отиде към друг термин, който може да се използва" - обясни доц. Митрев. Като пример посочи западната кула, в която има разкрити един ред камъни в основата, след това има 5-6 реставрирани реда. Колко още ще реставрираме - пита той. Според него, по-удачният вариант е да се укрепят старите реставрации. 

Проблемът обаче е, че преди десетина години са били откраднати почти всички оловни листове, които маркират докъде е оригиналната част на съоръженията и откъде нагоре е надграждането. В някои случаи съвременният градеж е над метър и половина. Затова, според доц. Митрев, в проекта трябва да се говори конкретно и в детайли, още повече, че голяма част от археологическият обект не е проучен. 

Доц. Митрев постави въпросите за напояването на бъдещия парк със зеленина и растителност и за осигуряването на електричество за прожекторите за звук и светлина.

"По стечение на обстоятелствата аз живея точно на това място и до моята спалня предстои да се изгради по този проект една обслужваща постройка, в която се поставя въпросното ел.табло, въпросната помпена станция, без да е съгласуван по никакъв начин с хората, живеещи по границите на тоя проект.

Прекрасен проект да се покаже силното минало и величието на Пловдив в древността, но не e съобразен по никакъв начин с много аспекти и много моменти, без модерно съвременно отношение към природните ресурси и към енергийните източници, които ще се използват", заяви историкът.

Той каза още, че новата постройка ще бъде долепена на калкан не до анонимна къща, а до Самоковлиевата къща. "Това е къщата на първия кмет на Пловдив Атанас Самоковеца, паметник на културата от 1998 г., а неофициално от много по-рано, както знаете всички, с местно значение. На гърба има пано от известния български художник Иван Кирков" - обясни историкът. Той препоръча на авторите на проекта да се съобразят с терена и с околните паметници.

Цялото изказване на доц. Георги Митрев гледайте във видеото.

Този браузър не поддържа видео елемента.


Виж коментарите (0)

Още по темата (167):
07.04.2025 Светкавично укрепиха свлачището на Небет тепе
05.04.2025 Костадин Кисьов: Собственикът е виновен, на това заведение мястото му не е
там!
05.04.2025 Арх. Пройкова: Стените на "Рахат тепе" не са по мой проект
04.04.2025 Появи се още един проблем на Небет тепе
03.04.2025 Срутили са се частни зидове, няма риск за Небет тепе
02.04.2025 Срути се част от подпорна стена на Небет тепе
Още новини от Новини от Пловдив:
Прокуратурата разследва инцидента с 15-годишното момиче, пушило в...
Намериха раница в Цар Симеоновата градина
Ерол Садъков: Няма мотиви за уволнението ми, подозирам "Тикси"
ДБ иска изслушване на полицаите за контрабандния канал в Пловдив
Затварят Източния обходен път на Пловдив
Спортни зали или празни халета?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).