Историк: "Капана" бе нещо като обществена тоалетна. Сега е една от емблемите на Пловдив

Автор: Цвети Тончева
Коментари (7)
08:20 / 11.03.2024
14292
"Капана" е търговско-занаятчийски квартал в Пловдив, който се е намирал от подстъпите на Трихълмието до търговската улица “Райко Даскалов", това е Узун чаршия - Дългата чаршия. Това каза в предаването "Цветовете на Пловдив" на Радио "Фокус" историкът Видин Сукарев.

"Името най-вероятно произхожда от това, че човек може да се загуби лесно в тесните улички. Народната етимология е извела още, че в такива търговски площи е имало кантар, голям обществен кантар, който местната власт е контролирала и с който е работила. И с този кантар са се теглели стоките, които са подлежали на облагане - зърнени храни и тем подобни, за които се е заплащало някакво търговско право. И всъщност, този кантар се нарича "кабан" на арабски. Има и такъв данък - таксата, която се плаща след изтеглянето се нарича "ресни кабан". Само че в турския език, както и в българския, "б" се обеззвучава много често в "п". В арабския "п" просто няма, затова от "кабан" е станало "капан". 

По думите на историка поради редица обстоятелства там се е запазила старата улична структура. И понеже в османските градове рядко си личат следи от планиране, това се отнася и за османския Пловдив.

"И там, където имаме запазени части от стара улична структура, примерно около пешеходния мост в “Кършияка", пак има подобни, криволичещи улички. Също така в някогашния католически квартал, около "Капитан Райчо", там също има едни такива улици, които не ги знаеш накъде отиват и накъде извеждат. Така че нищо уникално няма. Но като сложим името и атмосферата през последните десетина години, с далновидния подход, който се направи за развитието на този квартал, наистина там се постигна резултат. Аз това го харесвам, приветствам, приемам.

В моето детство и юношество “Капана" беше квартал, който беше почти обречен на изличаване. Въпреки, че в началото на 80-те години се взема решение да е съхранен. Защото те през 70-те са искали да го бутат, но вече е нямало пари. И аз си спомням ние ходихме там да играем, да влизаме в стари, необитаеми къщи . После дълго време, през 90-те години, беше нещо като обществена тоалетна. Сега вече се върна като една от емблемите на Пловдив", посочи историкът Видин Сукарев.

Виж коментарите (7)

Още по темата (87):
20.04.2024 Завръщането на мутрите: Безобразия в "Капана" по тъмно
06.04.2024 Ново заведение в "Капана" забрани чалгата
06.02.2024 След публикация на Plovdiv24.bg: Масови проверки в "Капана"
09.07.2023 Пловдивчанка: Не бих искала някой ден да прочета, че е убит човек
28.06.2023 Нахални бизнесмени превзеха "Капана"
21.06.2023 Слави Георгиев: В "Капана" всяка уличка е превърната в безкраен паркинг
Още новини от Новини от Пловдив:
Дърво е премазало кола след силната буря в Пловдивско
"Мерцедес" се заби в дърво в "Смирненски"
Млад мъж от "Столипиново" учи за зъболекар, иска да си отвори каб...
Пловдив изпревари Варна по население
"Смирненски" е непроходим! Шофьори: Изведнъж всичко спря, този пр...
Прокуратурата се самосезира заради мутренските изпълнения на буле...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).