Как според един документ тютюневият склад на ул. "Одрин" 8 е със статут паметник на културата, а според друг - не е, трябва да се изясни в хода на делото за събаряне на сградата, което стартира в пловдивския Окръжен съд днес, предаде репортер на Plovdiv24.bg.
За пълно изясняване на случая прокурорът изисква представянето на още десетки писма, протоколи, скици, документи, заповеди, становища и прочие и от страна на министерството на културата, и от страна на Община Пловдив.
Сред свидетелите днес бяха и двама служители на Общината. От думите им в залата стана ясно, че в Общината са били входирани два проекта, касаещи склада на ул. "Одрин" 8 - проект за изменение на плана за регулация за разделяне на имота на два отделни поземлени имота и проект за хотел с високо застрояване. Практиката на Община Пловдив пък включвала всички подобни заявления да се разглеждат от Експертен съвет за устройство на територията и на база решението, което се вземе там и след като документите се подпишат от главния архитект, да се предвижат за изпълнение.
В комплекта документи относно искането за промяна на плана е приложено и удостоверението от министерството на културата, че складът на "Одрин" 8 не подлежи на съгласуване с министерството на културата.
"Направи ми впечатление, че не попада в охранителната зона", сподели общинската служителка, привикана на разпит днес. Що се отнася до втория проект пък стана ясно, че редът на действие там също завършва с решение и подпис на главния архитект.
За днешното заседание са призовани общо 10 свидетеля, част от тях обаче ще дават показания на 19 февруари, когато ще е комплексното изслушване на служителите на министерството на културата и НИНКН.