Важно условие за социална интеграция на хората с увреждания е достъпната околна среда. В закона са посочени институциите, които са задължени да работят по обезпечаването на достъпност, както и на процедурите за контрол и санкциите за неспазван на тези разпоредби. Въпреки това се оказва, че повечето транспортни средства и обществени институции или дори обикновени сгради в Пловдив са недостъпни или достъпът до тях е съпроводен от значителни трудности за инвалидите.
Работна група от Съюза на инвалидите в Пловдив е направила обзорно проучване по отделните райони, което показало, че на всеки 6 района средно по 25 обекта са недостъпни като се започне от самите кметства. "Голяма част от обектите са трудно достъпни. Не можем да изкривим душата си и да кажем, че не се забелязва промяна към по-добро, но тя става много бавно! Оказва се например, че Централното кметство е недостъпно", обясни председателката на Съюза на инвалидите Смилянка Запрянова.
"Винаги съм казвала, че общината трябва да е пример, но на практика не е така. Има две-три стълби на входа, които макар и трудно могат да се преодолеят, но от там нагоре към отделните кметове е абсурдно да се достигне. Парадоксално е но е факт, че социалният кмет например е на най-високия етаж", допълни Запрянова.
Недостъпно се оказало и кметството в район "Тракия"."Заради извитата стълба там е невъзможно да се стигне до горе, а и на входа има поне десет стъпала. Киното в района заедно с телефонния комплекс и интернет залата също са труднодостъпни", оплакаха се инвалиди.
Проучването е показало, че службата "Социално подпомагане" в район "Източен" и ритуалната сграда на Рогошко шосе също са недостъпни. Примерите с трудно достъпни обекти не свършват до тук. В ежедневието си хората с увреждания се сблъскват с проблеми, които на пръв поглед са елементарни като това да си платиш данъците. "Изчислителният център до "Лаута" не е достъпен, в Данъчното стаята за инвалиди е на 3 етаж, освен това и от вън също не е адаптирано. В Търговската гимназия до скоро имаше паралелки с инвалиди, но сградата не е беше адаптирана и на практика се получи така ,че децата-инвалиди сами започнаха да се отказват от това училище", споделят хората с увреждания.
Що се отнася до културните мероприятия инвалидите са ощетени и в това отношение."Вие знаете ли, че сме викали войници от поделението, за да качват наши хора на постановки в театъра. В Старият град от както е синя зона достъпът за нас е невъзможен! Никакво културно меропирятие не може да посетим и в Античния театър", оплакаха се от Съюза.
Др
уг сериозен проблем са паркоместата пред хипермаркетите и хотелите, защото там където все пак имало обособени места не се следяло кой ги заема, а и липсвало обозначение и табели.
Според съюза на инвалидите най-добре е постъпил кметът на София Бойко Борисов като е назначил по социалните въпроси човек с увреждане. "За съжаление г-н Писков не е наясно с болката и проблемите на инвалидите. На практика се получава така , че социалната програма на нашата община куца ако изобщо има такава. Според нас липсва дългосрочна програма работи се на парче, викат ни в общината само за слушателили или започват да ни ухажват преди изборите " , възмущават се от Съюза.
Други недомислици са общестевените телефонни кабини, автобусните сълби и рампите на подлезите. Те затрудняват не само хората с увреждания, но и майки с колички и възрастни хора. "Телефонните кабини са две една до друга - едната е за здрави хора, а другата за деца или ивалид. Но за най-голям куриоз те за залепени на едно ниво, който ги е поставил изобщо не е съобразил какво прави. Като не занят изискванията да питат. Нашата институция не е случайна отворени сме за всички , но няма проучване на потребностите. Какво е това високомерие никой за нищо не ни търси", чуди се Лидия Августинова, председател на спортния клуб за инвалиди "Траки".