В Асеновград разликата в цените между веригите и малките бензиностанции достигна 10%. Масовият бензин се продава за два лева, а дизелът с 20 стотинки по-евтино. По-големи количества гориво с малка печалба - това е пазарната стратегия на Ангел Даскалов, управител и собственик на бензиностанция:
"Да, имам повече клиенти, но това е свързано не само с цената, но и с коректността на продаваното гориво от колонките и с качеството".
Местните хора са тези, които зареждат предимно от евтиното гориво. Ето и няколко мнения на потребители:
Феим: "Тука е по-евтино - за това, аз постоянно тука зареждам".
Никола Бързински: "Сега ще заредя 40 литра, ще видим колко ще хване. Като дойда 2 пъти в месеца, това са 30 спестени лева или 30 хляба".
Георги Драганов: "Ами един и осемдесет и нещо беше - ами добре е, екстра е цената".
18 бензиностанции работят в Асеновград. Собственици на обекти с 2-3 колонки казват, че могат да си позволят с по-ниски цени да задържат клиентите, докато веригите бензиностанции трябва да следват друга политика заради големите разходи. Размерът на инвестициите там също не позволява голямо движение в цените.
"Значи голямата верига си има някакво ниво на печалба - тези големи вериги не могат да продават евтино - разберете", казва Ангел Даскалов.
И в Стара Загора, и Казанлък цените на горивата стигнаха най-ниски равнища. Литър газ струва между 80 и 91 стотинки. Бензинът е от лев и деветдесет стотиники до 2 лева и 10. Една от причините за по-ниските цени в Стара Загора според запознати била в големия брой бензиностанции и конкуренцията между тях.