© | Тази вечер в 19 часа в Балабановата къща в Стария град започва третата среща от поредицата "Европейските писателски срещи - Пловдив". Тя е с голямото име на испанската литература и поезия Мануел Рико Рего. Организатори на събитието, което е с вход свободен, са Община Пловдив и Фондация "Международни писателски срещи - Пловдив".Мануел Рико Рего е роден през 1952 година в Мадрид. Поет, писател, литературен критик, изящен стилист, проникновен лирик и президент на Съюза на испанските писатели, той е автор на повече от 20 поетически книги и романи, както и на сборници с есета и литературни студии.
Удостоен е с най-престижните награди на Испания, сред които наградата на името на Хуан Рамон Хименес, Международната награда на името на Мигел Ернандес и други, преведен е на почти всички европейски езици. Специално за срещата, издателство "Жанет- 45" издава сборника му с лирични творби "Поеми", който ще има дебют на българска сцена днес.
По-рано през деня Мануел Рико Рего даде пресконференция в заседателната зала на община Пловдив, в която участваха председателят на Общински съвет - Пловдив Савина Петкова, Недялко Славов и преводача от испански на книгата "Поеми" Пламен Колев, който придружава автора по време на престоя му в Пловдив.
Савина Петкова поздрави с традиционното "Добре дошли " Мануел Рико Рего, който посещава България за първи път и сподели, че очаква срещата в Балабановата къща с нетърпение и вълнение. Тя изрази убеденост, че премиерата на двуезичната книга "Поеми" тази вечер ще се превърне в истински празник на духа.
От една страна, защото искрено вярва в смисъла на думите, че "в началото бе словото", и защото Пловдив - градът, избран да бъде Европейска столица на културата през 2019г. притежава една особена "магия", която кара всеки да се влюби в него. "Надявам се, че ще се върнете отново!", каза още Савина Петкова и пожела на Мануел Рего, който е тук със съпругата си, незабравими мигове в Пловдив.
Мануел Рико Рего сподели, че е изключително горд от факта, че е поканен да представи испанската култура, чрез участието си в Европейските писателски срещи в Пловдив. В началото на годината, той е посетил Сан Себастиан - културна столица през настоящата година и счита, че изборът на градовете за Европейски столици на културата предполага един сериозен импулс за развитието на културата, който е изключително ценен.
Гостуването му в Пловдив го изпълва с огромно удовлетворение и заради факта, че много български испанисти следят отблизо и познават развитието на испанската култура. Самият той, роден през 50-те, започнал да публикува активно през 80-те е избрал 20 творби, включени в сборника, които представят различни етапи от творчеството му, писани в различни години.
"Това е поезия, която говори за личната и обществената памет" каза Рего.
Това са стихотворения за любов, за преживявания от пътувания, за съпреживени мигове от срещи с други автори ( напр. с мексиканския му колега Хелман, по време на обща вечеря във Франкфурт), дори такива, които отразяват социални движения ( стихотворение, написано в резултат на едно пътуване до Чикаго и възникналите асоциации с времето на синдикалните борби през 20-те и 30-те години).
Мануел Рико Рего благодари на Недялко Славов за прекрасния предговор към сборника. "Точен, изключително интелигентен прочит на творбите ми, право с десятката! Благодаря му, че е успял за толкова кратък период да направи този емоционален и точен прочит".
Авторът изказа своята огромна благодарност и към издателката Божана Апостолова, благодарение на която ще бъде представено това издание на два езика, в което "..е заключен 30 - годишен литературен живот", каза автора.
На журналистически въпрос дали познава български автори, Мануел Рико Рего отговори, че познанията му са малко, но авторът, който познава добре и чийто превод на испански носи със себе си и в момента е Пейо Яворов.
"Запознах се с творчеството му в т.нар. "начало на прехода в Испания" в края на 70-те години. Разпознах в творбите му точно същите социални и обществени вълнения и трепети, които преживявахме и ние в Испания".
Като Президент на Съюза на испанските писатели, той сподели че интересът му към представяне на български автори вече е трайно оформен и той обещава да работи в тази посока. Съюзът е независима организация, която не е свързана или зависима от държавата, но която има своя изградена система, позволяваща да бъдат издавани дори неизвестни автори.
В Испания, както и в България, повечето пишещи хора не се издържат само от писане на литература. Повечето от тях работят в "полето на литературата", като изнасят лекции, пишат статии, изнасят рецитали, участват в конференции и други, свързани дейности, разказа още Мануел Рико Рего.
Преди срещата в 19 часа в Балабановата къща, носителят на най-престижните награди на Испания, сред които наградата на името на Хуан Рамон Хименес (равносилна на "Гонкур" във Франция) ще представи своята книга "Поеми" и пред учениците от Езикова гимназия "Иван Вазов" в Пловдив. |