Вече е в сила двумесечният срок, в който здравните заведения в страната трябва да закупят четци и да започнат да регистрират пациентите си с пръстов идентификатор.
За целта всяко лечебно заведение трябва да си купи минимум по един, а по-големите болници - по няколко.
От миналата седмица в регистрационната система са включени пилотно и 20-те болници, отчели най-много хоспитализации през 2015 г. Сред тях е бившата Окръжна болница в Пловдив, сега УМБАЛ" Пловдив".
По думите на директора й доц. Георги Йорданов за болницата ще бъдат закупени над 20 четци, като в момента тече процедура за избор на фирма.
"Най-вероятно ще ни е необходим и мобилен четец за реанимацията. До въвеждането на системата пациентите ще се регистрират и по останалите начини. Така че нямаме никакви притеснения от въвеждането на пръстовия идентификатор", заяви доц. Йорданов пред БНР.
Той гарантира, че нито един пациент няма да бъде върнат. Според него новата система ще регистрира болния при постъпване и изписване, а няма да отчита извършените лечебни дейности.
От 1-ви октомври 2016 г. ползването на новата регистрационна система става задължителна предпоставка за плащане на дейност. Постепенно тя ще бъде въведена и в доболничната помощ.