За седма поредна година в България ще се проведе "Европейска нощ на учените" - ежегодно събитие, което се провежда в един и същи ден в цяла Европа и се осъществява с финансовата подкрепа на Европейската комисия по Седма Рамкова програма за научни изследвания и технологично развитие, подпрограма "Хора".
Проектът Европейска нощ на учените в България IN-Close - Иновации: нови компетенции и водещи възможности за устойчивост и стабилност (Innovations: New Competence and Leading Opportunities for Sustainability and Endurance) има за цел да осигури подкрепа на учените в България по отношение популяризация на тяхната работа и повишаване на статуса им в обществото. Фокусът на инициативата е Европейската година за активно остаряване и солидарността между поколенията. Общественият интерес ще бъде привлечен към иновациите в медицината, репродуктивното здраве, електронните услуги в здравеопазването, роботиката и активното застаряване, новите материали и качеството на живот. Всички събития ще бъдат отворени за талантливи изследователи, готови да покажат иновативните си идеи и продукти или да демонстрират професионалните си постижения и творческите си интереси.
Една от основните цели на тази инициатива е да се удължи средната продължителност на живота на европейските граждани с две години до 2020 г. Всички действия са свързани с осигуряване на устойчив растеж и експанзия на европейската индустрия. Статистиката показва, че в рамките на ЕС до 2050 г. броят на гражданите над 65 ще се удвои, а на тези над 80 ще се утрои. Това ще се отрази както върху публичните и частните разходи, така и върху инвестициите. Инициативата ще положи усилия това социално предизвикателсво да се превърне в предимство. Трите приоритетни области в рамките на европейското иновационно партньорство са: грижи и лечение, превенция и ранна диагностика, активно остаряване и независим живот.
"Европейската нощ на учените" ще се проведе на 28 септември 2012 г. едновременно в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас и Плевен. Пловдивските висши училища обединиха усилията и желанието си да бъдат заедно в Европейската нощ на учените. Преподаватели и студенти от Пловдивския университет, Медицинския университет - Пловдив, УХТ, АМТИ ще празнуват заедно. По утвърдена вече традиция съгражданите ни ще бъдат навигирани по "Пътна карта", в която ще са описани събитията, часът и мястото на провеждането им.
В програмата за град Пловдив се предвиждат следните мероприятия:
- Шоу-дебат в Медицински университет - Пловдив, в което учени от различни области ще спорят помежду си за силата на науката в борбата с остаряването и осигуряването на активно дълголетие. В дебата ще участват преподаватели от Пловдивския университет и от Медицинския университет, разделени в три отбора. Поддръжници на екипите ще бъдат в залата и ще гласуват за най-добре представилия се тим.
- Публична дискусия в Пловдивския университет на тема "Биоетиката: дискусионни полета между наука, общество и вяра". Социолози, богослови, философи, учени, практикуващи юристи и лекари, студенти, преподаватели и широка публика ще споделят опасения и възторзи от срещата си със съвременните бионауки и биотехнологии, които вече променят представите ни за човешкия биологичен живот. В редица научни лаборатории у нас и по света се пораждат жизнени процеси, произвеждат се, съхраняват се, селектират се или се унищожават най-различни биологични субстанции.
Участниците ще спорят дали раждането и стареенето през 21 век са същите. Превръща ли се животът на човешкия вид в технологичен процес? Кандидатите за участие в дебата могат да направят своите заявки за участие с доклад до 10 минути, както и да получат допълнителна информация за събитието на адрес:http://events.uni-plovdiv.net/28.09.2012
- Студенти и преподаватели ще могат да покажат кулинарните си умения в "Кулинарния базар", организиран в МУ-Пловдив, а гостите да дегустират вкусотиите. Всички гозби ще бъдат "преглъщани" със селектирани вина, предоставени от колеги от УХТ.
- Професионалистите от Академията за музикално и танцово изкуство ще се погрижат за приятната атмосфера с концерт на площада пред Община Пловдив, която е наш асоцииран партньор и спомоществовател. Музикантите от АМТИ още в късния следобед ще повдигнат градуса на настроението по централната улица с музикално дефиле.
- Фотографии на тема "Солидарност и толерантност между поколенията" на преподаватели и студенти от цялата страна ще бъдат оценявани от многобройната публика в интернет, а най-добрите ще бъдат изложени на градския площад.
В рамките на "Европа 2020" и приоритетната инициатива на ЕС "Съюз за иновации", проектът "Европейска нощ на учените в България" цели да сближи образованието, изследванията и иновациите, да спомогне за привличането, квалифицирането, и преквалифицирането на ново поколение изследователи, които да се справят с важни социални предизвикателства. Ще бъдат показани и "скритите" страни от живота и работата на учените, за да бъдат превъзмогнати съществуващите стереотипи за професията. Цел е да бъде повишена осведомеността относно ролята на изследователите и техния принос към активен, здравословен и независим живот. Проектът има намерение да представени и възможностите на европейския пазар на труда за научните работници.