Епископската базилика на Филипопол отваря врати

Автор: Цвети Тончева
Коментари (2)
09:25 / 18.04.2021
5272
Епископската базилика на Филипопол отваря врати, предаде репортер на Plovdiv24.bg. Античност и съвременност сe преплитат умело във внушителния музеен център в Пловдив. Той разполага с няколко експозиционни зони, три пода с удивителни цветни мозайки, които могат да се видят под стъклените пътеки, 3D макети, виртуални и добавени реалности, табло с птици, с които може да си поиграеш и да се снимаш, детски кът, зали за презентации и др.

С цел да бъдат експонирани впечатляващите мозайки от двата пласта, с обща площ от над 2000 кв.м.. Посетителският център Епископска базилика на Филипопол е изграден на две нива. Bpъзĸaтa мeждy тях се ocъщecтвявa пocpeдcтвoм cпиpaлoвиднa paмпa, разположена в изтoчния ĸpaй на обекта. Tя e c дължинa нaд 40 м и фopмaтa ѝ се базира на гeoмeтpиятa нa aпcидaтa нa Бaзилиĸaтa. Преминавайки по нея, посетителите могат да разгледат зоната за временни експозиции, разположена на междинно ниво. Големите каменни плочи в открития двор на Посетителския център са същите, по които античните жители на Филипопол са минавали, отивайки към Епископската базилика.

Екскурзоводи ще запознават посетителите с историята на раннохристиянската Базилика, построена около средата на 4 век. Това е една от най-големите базилики на Балканите и най-голямата със запазени мозаечни подове. "Имаме над 2000 м запазени мозаечни подове“, разказва реставраторът доц. Елена Кантарева-Дечева. 

Влизайки от централния вход посетителят попада в зоната, която показва нартекса на Базиликата, в центъра на който се намира Пауна, заобиколен от други птици. "И този избор не е случаен, защото паунът символизирал безсмъртието – езическа идея, която ранните християни възприели. Той казвал на всички посетители, че християнството е пътят към вечния живот", разказва още Кантарева.

Вижда се, че Базиликата е имала пет входа. Три входа на централния кораб и по един на страничните. През двата странични кораба са влизали богомолците, а само централният е бил за епископа и клира.

Кантарева пояснява, че Базиликата е построена върху Храма на императорския култ. За това говори намерената част от надпис.

Базиликата в Пловдив бе разкрита през 80-те година и то само южната и част. Мозайката тогава е била в изключително тежко състояние. Отделен и обработен е бил само горният и слой. След това се разкрива и друга мозайка – една от най-цветните, направена изцяло от естествени камъни. "Дори и от чужбина се удивляват от пищната цветност на мозайката“, разказва Кантарева и добавя, че мозайките  са разнообразни и са разположени на съвременната карта на България. В музея може да се види всеки вид камък и и кариерите, от които са добивани. Всичко това е показано в Класна стая с мозайки.

3D макет пък представя  всички сгради на терена на Базиликата. Може да се види и некропола. Археолозите разкриват над 200 погребения от периода след 6 век, както и средновековния квартал - част от помещения, ползвани от средновековните жители.

Важен етап от работата на археолозите бе разкриването на надписа с името на епископа, който не беше известен дотогава. Това е важен надпис, защото потвърждава хипотезата на първия археолог на обекта Елена Кесякова в рамките на укрепения град, че това е епископска базилика. До 2015 година всички я наричат Голямата Базилика. Сега вече е известна като Епископската базилика на Филипопол. 

Зад самия олтар виещата се рампа отвежда посетителя на втория етаж на музея, където е експонирана мозайката от втория, по-късен пласт със 100-те птици. Там е музейното ниво, което представя всекидневния живот във Филипопол. Има класна стая за мозайки – експозиция, посветена на реставрацията на мозайки и още една в която може да се види как се прави мозайка в античността. Там е предвидено да има занимания за деца и възрастни и да се изнасят уроци за правенето на мозайки. В дъното е реставрационното ателие.

"Обектът  е изключително сложен за разбиране“, твърди Елена Кантарева. Предвидена е зала за временни експозиции за презентации и лекции. В горната част, която е музейната, се намира и паното с птиците. На паното има 70 броя птици и добавена реалност. Тук деца и възрастни могат да си поиграят с птиците, да се снимат с тях и през линк да свалят веднага снимките  и видеата.  

Подробна информация е предоставена от Дружество за защита на птиците, които са идентифицирали всяка птица и са обяснили какво е било нейното разпространение през Римската империя.

Детският клуб е най-голямата атракция в най-новия музей на Пловдив.

Музейният център отваря врати за посетители от понеделник. Билетът за възрастни ще е 12 лева, а всеки първи четвъртък  от месеца посещението ще бъде безплатно за пенсионери,  ученици и студенти. Може да се купи и комбиниран семеен билет.

Поне двама екскурзоводи ще бъдат на разположение на посетителите първоначално. Обмисля се въвеждането на съвременни технологии, които да насочват и информират посетителите в музея.  

Заради епидемията откриването ще е онлайн. Очакват се премиерът в оставка Бойко Борисов, министрите Боил Банов и Марияна Николова, посланикът на САЩ у нас Херо Мустафа, изпълнителният директор на “Америка за България" Нанси Шилър, с чиято помощ бе разкрита Базиликата.  Фондацията отпусна за реставрационни дейности 8 милиона долара. 7 милиона лева пък са от община Пловдив. Разкриването, реставрирането и експонирането на този грандиозен обект продължи близо 6 години.

Виж коментарите (2)

Още по темата (231):
14.02.2025 Мариан Бачев дойде в Пловдив
01.01.2025 Костадин Кисьов: Всички обекти, които сега откриваме в Пловдив, започнаха по инициатива на Иван Тотев
11.12.2024 Веселина Александрова: Сезирахме лично министъра на културата
26.11.2024 Елена Кантарева за мухлясалите мозайки в Базиликата: Всичко съм казала, очаквам институциите
26.11.2024 Позиция на Фондация "Америка за България" по гореща пловдивска тема
24.11.2024 Директорът на Археологическия музей за мозайките в Голямата Базилика: Там има хронично неизпълнение на закона
Още новини от Новини от Пловдив:
Мутрите, пребили пловдивчани пред магазин, вече са обвиняеми
"Медикус Алфа": Ще предприемем всички предвидени в закона действи...
Трима охранители са задържани за побоя в Пловдив
Прокуратурата в Пловдив наруши мълчанието си след срамните сцени
Новият заместник-кмет: Транспортът в Пловдив не е само движението...
Предложиха ограничаване на служебните абонаменти до 10% от общия ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).