Емилия Стоева: Показваме лога и запазени марки от 60-те години, правени на ръка
Интервю за предаването "Цветовете на Пловдив" с Емилия Стоева, куратор и организатор на изложбата "ЗАПАЗЕНА МА®КА“ на Галерия "Петко Чурчулиев“ - Димитровград, която гостува в Пловдив.
Какво точно представлява тази експозиция, какво показва тя всъщност?
"ЗАПАЗЕНА МА®КА“ е един проект на художествена галерия "Петко Чурчулиев“ в Димитровград, в който се опитахме да издирим всички лога, запазени знаци от 60-те години до края на 90-те на различни предприятия, културни събития, инициативи, тъй като това е всъщност периодът на възход на графичния дизайн, аналоговия графичен дизайн, когато е нямало компютри, всичко се е правело на ръка. През този период творят едни от големите имена в графичния дизайн, като Стефан Кънчев – голяма част от запазените знаци са негови, Сашо Каменов, различни местни автори, например Михо Михов, Ради Радев.
Имате предвид региона на Димитровград.
Да, в региона на Хасково и Димитровград.
Какъв е акцентът в експозицията?
Показваме точно логата и запазените знаци, които са се използвали тогава от различни предприятия. Имало е над 50 държавни предприятия навремето в нашия регион, както и във всеки един регион, и всички те са си имали запазени знаци, лога, въобще една...
И всичко това е правено на ръка, без помощта на компютрите?
Да, да, всичко. Доста интересен беше процесът на издирването им, тъй като трябваше да се поровим из различни архиви в библиотеки, които съхраняват някаква информация за тези събития, предприятия и т.н. И в последствие студентите от академията, които вече са докторанти в сегашния проект, векторизираха тези знаци. Т.е. направиха ги вече дигитални. И ги представяме в едни хоругви, като на всяка хоругва има по три запазени знака. Много са интересни не само за специалисти, но и за широката публика.
Да, звучи любопитно наистина!
Да. Като продължават да изникват отнякъде. Вече имаме насочен поглед към тази част и току отнякъде някой нещо изкара и добавяме. Всъщност сега колекцията, която гостува в Пловдив, е допълнена.
А вие сте правили и в по-предишен период, преди две години или три при едно издание на тази изложба?
Да. 2022 г., тогава беше първото издание.
И сега, доколкото разбирам, ще има и кураторски тур и лекция?
Да, точно така, тъй като кандидатствахме с проект към Община Пловдив. Тук е моментът и да изразя голямата си благодарност към общината за подкрепата и за доверието, което ни гласуваха, като подкрепиха този наш проект. Решихме да включим тук и кураторски тур, и лекция, и уъркшоп, тъй като в Пловдив имате училища, висши и средни училища, които са специализирани в тази насока.
Това са Художествената гимназия, АМТИИ, където има специалност "Рекламна графика и графичен дизайн“ и всъщност конкретно към тях е насочен този проект и уъркшопа.
Би било любопитно за бъдещите графици, да видят как всичко е постигано навремето само на ръка.
Да, именно, това ни е идеята. И уъркшопът пък ще се води от един ваш възпитаник – Георги Георгиев-Аршата, който си е тук от Пловдив. Той завърши плакати и визуална комуникация в Академията в София и сега е докторант там.
А на този уъркшоп той какво ще ни покаже?
Със студенти и ученици от тези специализираните училища ще направят на място лого. Не съм много запозната с неговата идея, дали едно лого всички ще правят или всеки ще си измисли собствено, но това в последствие ще стане.
И това ръчно ще го правят, както някога?
Да, да, да, ръчно, с боички, на картон, всичко ще е на ръка.
Да кажем датите, кога всъщност може да се види тази изложба?
Изложбата ще бъде подредена от 10 април в изложбената зала на Дружеството на пловдивските художници. А самите събития, които сме планирали, те ще бъдат в последните два дни – на 24 и 25 април. На 24 април е кураторският тур и лекцията, а на 25-ти е уъркшопът.
И всичко ще бъде в галерията на Дружеството на пловдивските художници, на бул. "Цар Борис ІІІ Обединител“, 153.
Да, точно така, в тази зала. И да изкажа благодарност и към тях за сътрудничеството!
Имате ли идеи и другаде да гостува тази изложба?
Да. Искаме да я представим и в Бургас, в академията, във филиала на Националната художествена академия в Бургас, където също изучават плакати и визуална комуникация. И може би ще им е интересно на студентите. Дори вече от тракийския университет в Стара Загора, където също имат такава специалност, и от там изявиха желание да дойдат на лекцията. Мисля, че организират посещение на Георги Георгиев, на докторанта – искат да направи и при тях един уъркшоп с техните студенти. Така че има интерес към тази тема.
Ами, всъщност разказвате за историята на възникването на промишления дизайн и как се е правил той. Така че наистина е интересно.
Да, да, точно така.