© | | Жени над 35 години, които не могат да забременеят повече от 6 години, са основната група пациенти, консултирали се с лекарите от Специализираната болница за активно лечение по акушерство и гинекология на изложението „Медикус, Денто, Галения" в Пловдив. За повечето от тях това е първа среща със специалист, което е доста притеснително, съобщи д-р Здравко Минев от лечебното заведение. Според него всяка здрава двойка се нуждае от 1 до 2 години, за да забременее жената, но ако това не може да стане по естествен път, задължително трябва да се потърси консултация с лекар-специалист.Вчера само 3 от пациентките са имали готови резултати от направени изследвания и са насочени към подходящо лечени. Те, както и останалите са консултирани за въведените в болницата методи за диагностициране и лечение на стерилитета.
Безплатните консултации на акушеро-гинеколозите д-р Снежана Топалова и д-р Здравко Минев продължават днес и утре на щанда на болницата в Палата №11 на Международен панаир - Пловдив.
Двойките с репродуктивни проблеми се интересуват основно от процедурите за изкуствено оплождане и какви изследвания трябва да се направят. Минимумът включва анализ на спермата у мъжа, определяне на овулацията и проходимостта на маточните тръби у жената, както и изследване на нивата на женските полови хормони, подчертаха лекари. Тъй като безплодието засяга и двата пола, наложително е изследванията да се правят едновременно, обясни д-р Снежана Топалова.
Ако всички необходими изследвания са направени, модерната IVF лаборатория в болницата ни дава възможност за 15 дни да направим ин-витро с висока степен на успеваемост, подчерта д-р Здравко Минев. Всяка шеста жена в България не може да забременее по естествен път, но основният проблем на пациентите е, че лечението не се покрива изцяло от Националната здравно-осигурителна каса, потвърди д-р Ангел Ставрев, водещ лекар в областта на репродуктивното здраве. По време на международното изложение „Медикус, Денто, Галения" той участва в организираната от 22 до 24 октомври кръгла маса с доклад на тема: „Приоритети в здравната стратегия на репродукцията в доболничната и болнична помощ",
|