Туризмът да бъде изведен в приоритет на социално-икономическото развитие на регионите, записа форумът в заключителния си документ. Според него бизнесът се ангажира съвместно с представителите на държавната администрация и общините да изработва конкретни проекти, свързани с усвояване на средства от оперативната и други програми, насочени към развитие на инженерната инфраструктура и националната реклама.
Да се създаде държавно-обществен консултативен съвет, който да координира дейността на заинтересованите министерства и ведомства и да определя политиката за развитие на отрасъла, решиха още делегатите. Те настояват съветът да бъде председателстван от вицепремиер, ресорен за туристическия отрасъл.
Документът, който е с отворена структура, предвижда за брандинга на България в страната и чужбина да се изгради схема за партньорство с инвеститорите в туризма. Целта е по-добре да се стопанисват и управляват националните туристически атракции, обясняват организаторите на форума. Те очакват законодателно да бъдат насърчени публично-частните партньорства за инвестиции в инфраструктурата около националните културни и природни забележителности, в изграждането на пътища в отдалечени райони с туристически потенциал, яхтени пристанища, учебни комплекси, мостове, тунели и други съоръжения.
Да се подготвят проекти за усвояване на средствата по образователни програми за квалификация, преквалификация и обучение през целия живот, реши също така конгресът.
Делегатите на Първия конгрес на инвеститорите в туризма декларираха, че подкрепят усилията на всички неправителствени организации за създаването на Национална конфедерация на туристическата индустрия.