Директорът на Археологическия музей в Пловдив: Належащо е да се търси нова сграда, 250 000 експоната стоят непоказани

Автор: Цвети Тончева
Коментари (3)
08:36 / 29.12.2024
7224
Регионалният археологически музей в Пловдив е най-модерният не само в града, а и в България. Това е отчетено и от професионалисти, и от непрофесионалисти. Това каза за Plovdiv24.bg Костадин Кисьов, директор на музея.

"Факт е, че само тук дойдоха Лувъра и най-големите гръцки музеи, а не отидоха другаде, защото отговаряме на условията и на визията", добави Кисьов.

По думите му, обаче, музеят се затруднява вече и то доста, защото експозиционната му площ се равнява само на четири апартамента.

"Аз каквото успях назад във времето да направя, за да го разширя като УПИ, го направих, но повече не можем. Всяка година, в резултат на разкопките, в музея влизат около 3000 експоната. Ние се задъхаме и по отношение на фондохранилищата, тъй като всичко е препълнено. И трябва вече да търсим варианти за разширяване на сградата и от гледна точка на експозиция, в която да покажем експонатите", уточни Костадин Кисьов.

Досега в музея са показани 4300 експоната, а има още 250 000.

"Тоест, търсим сграда, в която да можем да покажем поне 50% от това, което имаме, така че да можем да задържим посетителите вътре не 30 минути, ами да ги задържаме цял ден, или пък няколко часа", каза още Кисьов.

На музея е нужна още и сграда, която да предоставя възможност за едни големи съвременни фондохранилища, където да има всички условия. Музеят и в момента има условия, но площта е малка.

"Така че належащо е вече да се търси, да се разширява сградата, или да се строи нова конкретно за музей", добави Костадин Кисьов.

По думите му сградата на БНБ не е много подходяща, просто защото там трябва да има вътрешно препроектиране, разбиване на стени, за да се създадат по-големи експозиционни площи. А това не може да стане, тъй като сградата е архитектурен паметник.

Като варианти може да се обсъждат сградата на пощата, или парцелът, където беше планиран да се изгради Музеят на тракийското изкуство и история. Той се намира до Понеделник пазара, който сега е частна собственост.

"Там може да се разговаря за някаква замяна на парцел и т.н. Но общо взето трябва да се реши въпросът с площта, защото е вече наболял, належащ е", посочи директорът на Археологическия музей в Пловдив.

Кисьов каза още, че фондохранлищата, в които при определени условия се съхраняват експонатите също вече са към запълване на капацитета им.

Виж коментарите (3)

Още по темата (33):
23.01.2025 Кметът на "Централен": Няма част от района, която да не познавам
21.01.2025 Два пловдивски музея очакват неразплатени средства от МК
20.01.2025 Пращат ни ЧСИ, ако не сме си платили данъците
07.01.2025 Част от по-сериозните катастрофи, случили се през втората половина на 2024
г.
02.01.2025 175 км/ч и двама млади останаха завинаги в 2024-та
02.01.2025 Калин Милчев: Бавно, но с характер влизаме в темите на Пловдив
Още новини от Новини от Пловдив:
Фирмата, чийто камион увисна на указателна табела, с официална по...
Студентите в Пловдив излизат на протест
Обявяват новия наемател на емблематичен ресторант. Той трябва да ...
Нов проект на Пловдив за 29 млн. лева: Продължение на натоварен б...
Тежко решение: Отменят "Капана фест"
Ужасяващи кадри, пловдивчанин се разтрепери


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).