Денонощен портал за спешни случаи отварят утре в Детската клиника на УМБАЛ „Свети Георги”
От утре в Детската клиника започва да работи денонощен портал за спешен прием и лечение на пациенти. Това обяви днес на пресконференция по повод 60-годишнината от създаването на Катедрата по педиатрия и медицинска генетика изпълнителният директор на УМБАЛ „Свети Георги” д-р Илия Баташки. Според него Университетската болница в Пловдив е най-модерното здравно заведение в Южна България, в което се лекуват 6% от детските заболявания в страната. Това ни налага да подобряваме условията в клиниката и да въвеждаме нови стандарти, подчерта д-р Баташки. Досега спешният портал на Катедрата по педиатрия бе на разположение на пациентите само по два пъти в седмицата.
Лекарите на УМБАЛ „Свети Георги са работили двойно през последните три месеца в сравнение с броя на обслужените пациенти от януари до юли. Месечно през кабинетите им и в отделенията се приемат и лекуват над 5 000 болни, каза още д-р Баташки. По думите му заплатите в Университетска болница са едни от най-високите в Пловдив. Сега средното месечно възнаграждение на лекарите е 1304 лв., а догодина се очаква да стане 1 500 лв.
Пациентите на Катедрата по педиатрия също са се увеличили – от началото на годината 5 600 деца са потърсили нашата помощ, заяви по време на пресконференцията доц. Мирослава Бошева, ръководител на катедрата. За 5 години сме излекували 26 000 деца, добави тя – и обясни, че скоро в клиниката броят на лекарите и медицинските сестри ще се увеличи.
Ако средната детска смъртност в страната е над 1%, в УМБАЛ “Свети Георги” сме я намалили до 0,26%, подчертаха още от Катедрата по педиатрия. Според лекарите както в света, така и у нас се забелязва тенденция за увеличаване на болните деца от алергии и диабет. Зачестяват и случаите на алкохолни натравяния и наркомания. Тази година са постъпили 6 деца в състояние на кома, след алкохолно натравяне или свръхдоза.
В деня на своята 60-годишнина Детската клиника на УМБАЛ „Свети Георги” получи две лични дарения – пловдивският депутат от „Коалиция за България” Захари Георгиев подари модерен апарат за измерване на кръвно налягане, а д-р Илия Баташки – дефибрилатор.
Катедрата по педиатрия и медицинска генетика е създадена през ноември 1946 г., а от 1998 г. в нея е разкрито и спешно отделение. За 60 години в катедрата са работили 13 000 лекари, 4 000 стоматолози, 15 000 медицински сестри, 4 000 акушерки и 2 000 физиотерапевти, които са били обучени от най-добрите преподаватели в страната.