© | | Г-жо Каназирева, обявихте на протеста срещу незаконните такси в неделя, че завеждате дело за отмяната им. Има ли случай досега общински съветник да съди общината?Не, но аз няма да водя делото като общински съветник, а като адвокат на хора, които имат правен интерес да обжалват таксите. По-важното е, че протестът доказа нещо, което заявих преди седмица - Пловдив няма кмет. Смятам, че много хора си мислят това, но просто не го казват на глас. Славчо не дойде да се срещне с протестиращите, той не влиза в дебати, в Пловдив няма размяна на тези. Пускат го само да каже няколко думи и след това го скриват, често се говорят и глупости. Категорично е ясно, че Пловдив се управлява от едно удобно политико-икономическо мнозинство, което е парцелирало града и разпределя ресурсите между няколко групи в Общинския съвет. Проблемите и интересите на пловдивчани са на последно място - видяхме това и при определянето на Синята зона, и при сформирането на таксите, което става по един крайно неправилен начин. Става дума за рекет над гражданите, събират се пари, за да се пълнят дупки в бюджета, но не се знае къде се харчат те. Така е при много такси - при такса смет, за преместваемите обекти, за т. нар. тротоарно право, за гаражните клетки.
Кого ще съдите, като няма кмет?
Общината, представлявана от него, защото юридически има кмет. Практически обаче няма, Славчо просто е най-удобният вариант за едно - политическо мнозинство.
Същото това мнозинство ви обвинява, че ако намалите таксите, ще отворите дупка в бюджета.
Мен този проблем не ме интересува. Работа на кмета и неговия екип е да формират бюджета от законни приходи. Пълненето на хазната не е основание да се събират незаконни приходи.
На протеста казахте, че има политическо решение предложението ви за намаляването на таксите въбощи да не стигне до сесия.
Да, затова повтарям, че няма кмет. Славчо просто го е страх да излезе и да обоснове събирането на таксите. Аз извадих документи, които показват, че става дума за измама - има грандиозни разминавания между справките на общината и отделните кметства за разходите, стоящи зад таксите. Това може да се тълкува дори като представяне на документ с невярно съдържание.
Има и още едно предложение за намаляване на таксите - на съветниците от т. нар. малка група, и има шанс то да стигне до сесия, защото все пак е направено от хора в управляващата коалиция. Как гледате на това?
Много е смешно, защото хора от управляващото мнозинство внасят предложение срещу бюджета. Уж трябва заедно да са го правили и заедно да са го мислили, а в един момент удрят собствения си бюджет - само два месеца след приемането му. Това е предизборен популизъм.
Как ще гласувате, ако това предложение все пак стигне до залата на Общинския съвет?
Категорично ще го подкрепя, защото наистина има незаконосъобразно завишаване на таксите. Ще гласувам "за" с този мотив, е не с аргументите на вносителите, че е финансова криза и таксите трябва да бъдат намалени. Със и без финансова криза, законите са еднакви и трябва да се спазват. Ако няма криза, значи ли, че на хората трябва да се взимат пари над определеното по закон? Пловдивчани разбраха за какво става дума, затова и само за няколко дни с подписите си ни подкрепиха над 10 000 души. При нас идват хора от дребния и средния бизнес, които са пред фалит заради огромните такси, които им събират. На управляващите трябва да им е ясно, че ако тези хора не издържат и ликвидират бизнеса си, безработицата ще се увеличи. Просто трябва да проумеят, че всяко действие на властта засяга огромен кръг хора.
Да разбираме ли, че ще водите битка срещу незаконните такси до дупка?
Абсолютно. А аз съм доказала, че щом се хвана с една битка, не се отказвам. |