С настъпването на есенно-зимния отоплителен период пожарната обстановка се усложнява. През изминалия период в Пловдивска област възникнаха 50 пожара с причини, характерни за отоплителния сезон. Най-много от тях 36 броя са причинени от неправилно ползване на отоплителни уреди, 10 са от строителна неизправност в димоотводни канали (комини), 3 от късо съединение в отоплителни уреди и 1 от техническа неизправност. При тези пожари загина един човек и двама пострадаха. От началото на настоящия отоплителен сезон, въпреки високите за сезона температури, възникнаха 4 пожара от неправилно ползване на отоплителни уреди.
Оскъпяването на централното отопление ще доведе до ограничаване на използването му, а в редица случаи ще бъде и напълно изключено. Това ще наложи използването на различни видове локално отопление. Използването на електрически отоплителни уреди може да доведе до претоварване на електрически инсталации. Възможни са неправилно устройване на локалните отоплителни уреди и използване на нестандартни или неизправни такива, което увеличава опасността от възникване на пожари. Неизползваните дълго време, непроверени и непочистени комини също крият опасност от възникване на пожари.
В тази връзка органите на пожарна безопасност и спасяване извършат тематични проверки в обектите, като се акцентира на тези за масово пребиваване на хора, учебни, детски и здравни заведения, търговски обекти и други подобни. Особено внимание се обръща на състоянието на електрическите инсталации; изправността, начина на монтаж и използването на отоплителните уреди; състоянието и изправността на автоматиката на отоплителните котли; условията за успешна евакуация и успешно пожарогасене; състоянието на пътищата, водоизточниците, уредите за първоначално пожарогасене и други.
Съвместно с общинските администрации се извършва превантивна дейност в социалните домове и жилища за осигуряване своевременна защита от пожари на самотноживеещи, трудноподвижни и лежащоболни граждани.
При проверките за констатирани нарушения органите на пожарна безопасност и спасяване ще налагат санкции от 100 до 2000 лева на виновните длъжностни лица и ще спират от експлоатация неизправни и нестандартни отоплителни и нагревателни уреди и ел. инсталации.
При възникване на проблемни въпроси, свързани с осигуряването на пожарната безопасност през отоплителния сезон, граждани, фирми и организации могат да се обръщат към най-близката районна служба за пожарна безопасност и спасяване за даване на консултации.
Някои от основните правила за недопускане на пожари:
- Използване само на технически изправни и стандартни отоплителни и нагревателни уреди.
- Ел. предпазителите се заменят със стандартни.
- Отоплителните и нагревателни уреди се монтират на не по-малко от 80 см от горими материали.
- Под всеки уред, монтиран върху горима подова настилка, се поставя негорима подложка.
- Нафтовите печки не се зареждат, когато горят или са нагрети, а тези с твърдо гориво не се зареждат от вечер за сутринта. Това е опасно. Сгурията се изхвърля загасена на безопасни места в метални съдове.
- Използването на бензин, керосин, кореселин и други лесно запалими и горими течности за разпалване на печки е забранено.
- След употреба и при спиране на ел. захранването електроуредите трябва да се изключват.
- Отоплителните и нагревателни уреди да не се оставят без наблюдение.
- Родителите да не разрешават на децата игра с огън и кибрит и да не ги оставят без надзор сами или заключени при горящи печки или включени електрически уреди.
- Не се разрешава сушенето на дрехи над отоплителни и нагревателни уреди тъй като това често води до пожар.
- При пожар да се съобщи по най-бързия начин на телефон 160.