ДКЦ - 5 пред затваряне, Кожният диспансер със заплати до март

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (14)
11:23 / 22.02.2011
8089
"Общинските здравни заведения се намират в изключително тежко финансово положение", алармира днес зам.-кметът Александър Константинов, предаде репортер на Plovdiv24.bg.

Като най-тежко Константинов определи положението в ДКЦ-тата на града. Всички те имат дела със Здравната каса. Най-големи задължения има 5-то ДКЦ - 600 хил. лв. Тревожното е, че ако Здравната каса започне да прихваща тази сума, то буквално ДКЦ 5 трябва да затвори врати.

Друг парадокс, в който попадат ДКЦ-тата в Пловдив е това, че продължава практиката от миналата година, въпросните здравни общински заведения да научават, колко направления трябва да получат, след като вече са ги приели и обработили от пациентите.

"Държавата във финансовия натиск, който упражнява върху ДКЦ-тата, спира пациентите да ползват медицинските услуги предлагани там, затова те напоследък са празни", констатира възмутен Александър Константинов.

Подобно е положението с бившите диспансери в града. Най-тежко е състоянието на Кожно-венерическия диспансер. Управителят на диспансера г-жа Дякова е поискала от Общината 600 хил. лв. за издръжка на диспансера, при все, че леглата на здравното заведение от 30 са намалени на 10.

"Община Пловдив не може да осигури тези пари, защото ги няма и Кожно-венерическият диспансер стои под угрозата през месец март да няма пари за заплати", категоричен бе зам.-кмета Константинов.

Малко по-добро е положението в Психо и Онкологичния диспансер. Според Ал. Константинов пациентите взимащи протоколи от Онкодиспансера попадат в пълна безизходица, тъй като след това те не могат да представят съответните протоколи пред Здравната каса и съответно да получат своите лекарства. Причината е, че Онкодиспансера няма подписан договор с касата поради някакви техни неуредици.

И трите болници в Пловдив също са в незавидно икономическо положение. Най-тежко е състоянието на Белодробната болница, която освен, че приема всички болни от Пловдивско, тя приема и насочваните от Смолян пациенти с белодробни заболявания. Болницата дължи на доставчици около 2 млн. лв. и в момента се водят дела за това. От здравното са поискали от общината минимум 800 хил. лв. безлихвен заем, които обаче няма как да получат, понеже общината няма откъде да осигури тази сума.

Другите 2 болници "Св. Панталеймон" и "Св. Мина" са малко по-добре от Белодробната, но и те имат задължения към различни доставчици.

Константинов цитира задълженията на тези две болници за първите 6 месеца на 2010 г. 1 млн. и 800 хил. лв. дължи "Св. Панталеймон" и 1 млн. и 400 хил. е цифрата при "Св. Мина".
Зам.-кметът предполага, че оттогава досега едва ли има някаква значителна промяна в тези цифри.

Този браузър не поддържа видео елемента.


(C) ПОТВ

Виж коментарите (14)

Още по темата (12):
15.02.2012 Кожно-венерическият диспансер се мести в "Св. Мина"
24.02.2011 Увеличават се болните от сифилис, ако закрият Кожния диспансер
31.01.2011 3-те диспансера в Пловдив може да затворят врати през месец март
18.08.2010 Гласуват преструктурирането на диспансерите в центрове
10.08.2010 Само един кандидат за управител на кожно-венерическия диспансер
22.07.2010 Засега общината удря на камък пред здравната министърка
Още новини от Новини от Пловдив:
Римска митница на Източната порта в Пловдив
Опасната борова процесионка превзема райони край Пловдив
Пловдивска пекарна попадна в черния списък на НАП
Петима задържани при спецакции срещу наркоразпространението в Пло...
Сигнал: През това кръстовище се минава на магия
С ограждения затварят Гребната база, достъп ще имат малцина


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).