Д-р Шишков за кризата в здравеопазването и ситуацията с НЗОК

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
09:11 / 25.02.2013
1761
Шефът на урологичното отделение в МБАЛ Пловдив и координатор на Движение България на гражданите за Пловдив д-р Димитър Шишков говори пред Plovdiv24.bg за кризата в здравеопазването и ситуацията с НЗОК.

 - Д-р Шишков, БЛС заплаши с излизане на протести, искат оставката на шефа на НЗОК и изглежда вече няма пари за здравеопазване? Как се стигна до тук и от тук накъде?

 - Още миналата година предупредихме колегите и гражданите, че след нова година пари за здраве няма да има. До тези съмнения ни доведоха редицата невероятни желания от НЗОК по онова време,като например: да изключат лекарския съюз от дискусията за финансите; да се налагалекарите да гадаятточната бройка на пациентите, които ще постъпят за лечение по отделните клинични пътеки; да се прехвърляткъм касата още куп други плащания, доскоро зачислени към бюджета на Министерството на здравеопазването; да не се върнат парите, източени от бившия вече министър Дянков от НЗОК за пълнене на бюджетни дупки; както и ред други обезпокоителни практики. 

И тъй като напоследък общественият диалог за монополите е изключително активен, мисля, че сега е времето официално да включим и още един монопол, а именно НЗОК. Изборът е само един, вноските са задължителни, а контролът в лицето на един митичен надзорен съвет граничи с нулата. 

Реформата в здравеопазването започна по време на демократичните промени преди повече от 20 години, но оттогава никой не е посмял да доразвие процеса. Тук не говорим за "завършек" на нещата, а за изграждане на една система, която е способна да еволюира и да служи адекватно. 

 - Д-р Шишков, обяснете малко за системата на финансиране на българското здравеопазване? Хората си плащат вноските, те отиват в НЗОК и от там накъде и как?

 - Има ясни правила на хартия, но те не се спазват в действителност. Всеки е длъжен по закон да внася своите здравни вноски, въпреки че това не се случва с над един милион българи. Донякъде разбирам защо хората масово спират да плащат вноските си. Те виждат, че дори да са коректни към НЗОК с редовни плащания, парите им не отиват по разпределение - за здраве, а се пилеят. Например от министъра на финансите, който до момента на оставката си, за 3 години и половина, успя да източинад 2 милиарда лева.

Твърдя, че не повече от 50-60% от парите от касата отиват по предназначение - за здраве. Другите се загубват някъде по неведомите пътища на тромавия административен апарат, както и по партийни каси.

Съвсем разбираемо е тогава, че когато имаш нужда от здравна помощ просто няма как да получиш качеството, за което инвестираш здравните си вноски.

 - В този смисъл, може ли да се каже, че протестът на Българския лекарски съюз е оправдан и защитава ли той правилните каузи? 

 - Българският лекар не е враг на народа. Той е част от този народ и иска да живее също достойно, да се развива професионално, да лекува хората така както се е учил, а не както е в случая да му нареждат колко пациента да лекува, с колко точно пари да извърши лечението. В този ред на мисли, разбира се, че протестът е оправдан, пък дори и малко закъснял. 

Представете си, че сте доктори.Отивате на работа в 6 часа. Слушате рапорта и разбирате, че за пореден път липсват антибиотици, кръв, апаратурата е развалена, има инцидент със спиране на тока. Ще ви дадат по-малко пари, защото сте надхвърлили лимита по здравните пътеки.Отделението е глобено с 2000 лева, защото сте пропусналида напишетедва,така или иначе,абсолютно неразбираеми за проверяващите на НЗОК реда. А днес, вместо да работите, ще се занимавате с бумащини, защото ще има проверка от касата(за трети път този месец!). След което стигате до пациентите си и им обяснявате, че трябва да си купят консумативите за предстоящата операция на стойност 2-3 хиляди лева. Човекът отсреща ви гледа и казва: "Докторе, откъде толкова пари?! Моята пенсия е 200лв." Влизате да оперирате и няма нито качествени инструменти, нито нормални консумативи, защото Законът за обществените поръчки е еднакъв и за болници и за чиновници - най-евтиното печели! Оказва се, че след всичко това виновни са не касата и правителството, а вие, които сте "източили касата".

 - Обяснете ни за пътеките - какво значи да стигнеш "лимит на болни"? Какво става ако са повече - в друга болница ли отиват? 

 - Няма нито една държава в света, в която да има такова недоразумение наречено "клинични пътеки". А лимитите по тях съществуват, за да могат всички пръкнали се нови болници да получат финансиране от касата. Няма по-голямо безумие от това да наложиш лимит в здравеопазването! Това да не са картофи на пазара!?

Ако определен лимит свърши в дадена болница, следва болният да се запише за някаква бъдеща дата за лечение, каквато може и да не доживее, или да си плати! Но не защото докторът няма да го лекува, а защото няма как в рамките на тази система! По този начин държавата се отървава от задълженията си, същевременно създавайки конфликт между пациенти и лекари.

 - Преди две седмици нашумяхте със заплахите отправени срещу Вас, защото изглежда засегнахте някакви сериозни интереси в разпределянето на парите за частни и държавни болници. 

 - Никога не съм имал против която и да е болница или колегите в нея. Ставаше въпрос за принципа на разпределение на парите към частните и държавните болници. Нека хората си отговорят на следните въпроси: Защо след като няма пари за здравеопазване, касата сключва договори с всяка новоизлюпила се болница? Какъв е този напън всяка година да се строят нови болници? В Пловдив вече са над 30. Голяма част от новите частни болници са за източване на пари. Трябват ли му на Пловдив толкова много болници и от къде се пръкна този персонал? Нали медиците напускат България!

 - Доколко това разпределение на бюджета е отговорно за сегашната ситуация? 

 - Когато разпределяш бюджета на принципа на лобизма, както това се случва вече 10 години, се стига именно до сегашната ситуация. Пари трябва да се дават за свършена работа! Сега се дават там, където има "наши хора", с бъдещ бюджет, определен по незнайни правила. 

 - Каква алтернатива предлагате Вие?

 - Има три лесни неща, които ще доведат до спиране на източването на касата. Именно: (1) Създаване на конкуренция на НЗОК с отваряне на пазара за частни здравно-осигурителни фондове; (2) Проверка на реалния наличен персонал в болниците, където всеки лекар да има право само на един трудов договор; (3) и НЗОК да сключвадоговори с различните здравни заведения и практики на база "здравната карта"на страната. Също така бих прибавил разрешения за строеж или закриване на здравно заведение да се вземат от НЗИ и министъра на здравеопазването. 

 - Това Ви виждане съвпада ли с програмата на партията, която представлявате?

 - Да. Абсолютно. Все пак аз отговарям за здравната реформа в Движение България на гражданите. 

 - Добре, реално погледнато на град с размерите и географско значение като Пловдив, какъв тип здравеопазване му трябва?

 - Ако направим по-горните неща, ще имаме поне ред и правила за управление в здравеопазването. Пловдив не е отделен град от системата. Само едно мога да ви кажа със сигурност - 30 болници не ни трябват! 

 - Хората нямат пари, а зачестиха разговорите за вдигане на здравните вноски. Правилен избор ли е това?

 - На този етап няма нужда от вдигане на здравните вноски. Пари за здраве има, ако се знае как да се разходват правилно и да не се крадат, разбира се.


Виж коментарите (3)
Още новини от Новини от Пловдив:
Асфалтираха най-новата улица в Пловдив, строителите блокираха кол...
Производители бесни: Нямат ли срам? Купуват марулята от борсата з...
Наглеци и некадърници
Сигнал: Това истина ли е?
Скандалът в БСП Пловдив-област се разраства, намекнаха за еднолич...
Румънци продадоха на двойка от Пловдив този пръстен! В заложна къ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).