Благотворителен великденски базар за две пловдивски училища

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
12:05 / 24.04.2016
2889
Бивши и настоящи ученици от
ОУ "Княз Александър I":
виж още
Бивши и настоящи ученици от
ГХП "Св. Св. Кирил и Методий":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Благотворителен великденски базар с боядисани яйца, козунаци, курабии и украса за празника организира клуб "Пловдив - Оптимист Интернешънъл" от 25 до 28 април в ОУ "Княз Александър Първи" и Гимназията с хуманитарен профил "Св. Св. Кирил и Методий".

Всички събрани средства ще се използват за реставрацията и ремонта на сградата на ул. "Хан Кубрат" №15 в Пловдив, в която сега се помещават двете училища, но която още през Възраждането е била храм на образованието.

"Базарът е първата инициатива от мащабната кампания на клуб "Пловдив - Оптимист Интернешънъл" и на родители на учениците, която цели обновяването на над 165-годишната сграда на бившата Пловдивска мъжка гимназия", обясни президентът на клуба доц. д-р Диляна Вичева. 

Тя разказа, че през последните 30 години не са правени ремонти на зданието и на прилежащите му части, вкл. училищния двор, а за този период училищната база сериозно се е амортизирала. 

"Наясно сме, че само една акция няма да е достатъчна, затова обмисляме провеждането на още няколко благотворителни инициативи. След базара, който ще бъде открит на 25 април, предстои нова инициатива на 24 май - най-българския празник, когато ГХП "Св. Св. Кирил и Методий" отбелязва и патронния си празник", припомни доц. Вичева.

Тъй като сградата на бившата Пловдивска мъжка гимназия е паметник на културата, дамите от Клуб "Пловдив - Оптимист Интернешънъл" се ангажират и с изготвяне на проекта по съгласувателните процедури, а също така и с наемането на изпълнител на проекта и с проследяване на качественото извършване на строително-ремонтните работи", каза доц. Вичева.

Зад стените на основаното от Найден Геров на 1 септември 1850 г. първоначално като Пловдивско училище са учили бележитите българи Васил Иванов Кунчев - Левски, Иван Вазов, Пенчо Славейков, Богдан Филов, Пейо Яворов, Любен Каравелов, Тодор Каблешков, Димчо Дебелянов, проф. Асен Златаров, Панайот Пипков, Борис Дякович. Знания и мъдрост са преподавали видни общественици като Йоаким Груев, Христо Г. Данов, Димитър Благоев, Петър Зографски, Златю Бояджиев, Светослав Обретенов, Иван Мърквичка и мн. други. А спомоществовател и дарител на училището преди Освобождението от 1878 г. е възрожденецът Душо Хаджидеков.

Виж коментарите (0)

Още по темата (101):
31.01.2017 Откриха четирима мигранти в български ТИР в Пиаченца
17.06.2016 Соломон Паси: Който иска мир, да отиде на Антарктида
21.05.2016 Пловдивският митрополит Николай защити зарята за Великден
05.05.2016 Мъже заколиха агне в оживен пловдивски парк, един пое вината
03.05.2016 Хотелиерите по Черноморието доволни от туристопотока по Великден
03.05.2016 Бизнесът против дългите празници
Още новини от Новини от Пловдив:
От днес за две седмици затварят възлово кръстовище в "Южен"
Българската общност в Мадрид иска директни полети до Пловдив
Млада психоложка се завърна от САЩ, за да възроди емблематично мя...
Сигнал: Разбит път заради поредния строеж в Пловдив
Десетки излязоха на протест на Главната на Пловдив, искат затвор ...
Сигнал: Препятствие пред мол "Пловдив"!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).