Бивш шеф на "Напоителни системи-Пловдив" посочи причината за бедствието в Карловско

Автор: ИА Фокус
Коментари (2)
12:24 / 09.09.2022
7302
Според бившия управител на "Напоителни системи-Пловдив" Петко Димов бедствието в населените места по поречието на река Стряма се дължи на некомпетентни и неадекватни реакции от компетентните институции.

Според него е имало какво да се направи, за да не се стигне до бедствие в такива мащаби по поречието на река Стряма.

"Основният проблем на сектор "Води" винаги е бил, че не работи като едно. По времето на моето управление най-големият проблем бяха еколозите и неправителствените организации, които не ни даваха да махаме дървета от реките. Дърветата нямат място в реките. В речните корита не трябва да има храстовидна и дървесна растителност, за да е перфектна проводимостта.", съобщи пред БНТ Димов. 

Предупреждението за предстоящо наводнение в село Трилистник идва 12 часа преди бедствието, според бившия управител на "Напоителни системи-Пловдив" Петко Димов не са направени някои основни действия, които биха намалили мащаба на бедствието.

"На дигата на Трилистник, според мен, трябваше да бъде струпана техника долу при завоя на реката, защото там винаги става проблем и има предпоставка реката да излезе над дигата и това да доведе до нейното прекъсване. Аз знам, че тя не беше започната да се укрепва предварително, както и че е била прерязана, за да се сложат съоръжения за напояване на земеделски площи, което вече не ѝ дава никакъв шанс. Нагоре по поречието край залятото Войнягово не са вдигнати клапите на водохващането "Иван Вазово", което е довело до допълнително завиряване на реката и до наддаването на възможността на водата да се изтече надолу по коритото. Клапите са останали затворени, което е чудно за мен."

"В дългосрочен план решенията са заложени в този проект на "Напоителни системи" в плана за възстановяване и устойчивост, там е включено всички диги на река Стряма да бъдат възстановени и рехабилитирани, също да бъде изграден язовир "Падеш", който да намали стихийността на река Стряма, ще спре това прииждане на реката в такива големи обеди, реката го прави всяка пролет и всяка есен, но в по-малки мащаби и това води до бързото разрушаване на дигите. Бяха предвидени 150 млн. лева, но този проект беше спрян".

Бившият управител на "Напоителни системи-Пловдив" Петко Димов: Основният проблем на сектор "Води" винаги е бил, че не работи като едно

Виж коментарите (2)

Още по темата (219):
01.09.2023 Румяна говори година след наводнението: Какво е да изгубиш всичко, а държавата да ти даде пари за една врата
04.08.2023 Новият областен на Пловдив обиколи наводнените карловски села
12.07.2023 Кметът на Карлово с призив към правителството да бъдат почистени речните корита в наводнените села
22.06.2023 Кметът на Карлово настоява за създаването на Държавна агенция за борба с бедствията
31.05.2023 Започва ремонт на детската градина в Каравелово след наводнението
23.04.2023 Път в удавеното село Богдан пропадна след проливен дъжд
Още новини от Новини от Пловдив:
Производители бесни: Нямат ли срам? Купуват марулята от борсата з...
Наглеци и некадърници
Сигнал: Това истина ли е?
Скандалът в БСП Пловдив-област се разраства, намекнаха за еднолич...
Румънци продадоха на двойка от Пловдив този пръстен! В заложна къ...
Спомени от чернобилския дъжд в Пловдив: Двама приятели починаха, ...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).