 © | Пловдивският завод "Хелиос - металург" е обявен за продажба от частен съдебен изпълнител, след като миналата година предприятието спря работа под натиска на засиления внос на арматурно желязо от Украйна.
Цялото имущество на компанията - земя, сгради и оборудване, се предлага за общо 13.3 млн. лв. Продажбата се организира за пръв път и е по искане на Банка ДСК, която е дала обезпечен с ипотека заем за 12 млн. лв. Така в страната остават само два работещи завода за черни метали - "Промет стийл" и "Стомана индъстри". Подобно на други европейски металургични предприятия, тяхната дейност също е затруднена от дъмпинговите цени на Китай и намаленото търсене в световен мащаб.
Предлагани активи
Частният съдебен изпълнител Петко Илиев е обявил за продажба производствената площадка на "Хелиос - металург" на бул. "Цариградско шосе" 53 в Пловдив.
Тя включва близо 11 дка земя, производствена и административна сграда, както и няколко по-малки постройки за общо 4.8 млн. лв.
За продан е обявена и поточната линия за горещо валцуване, предназначена за производство на арматурна стомана, където първоначалната цена е 8 млн. лв., както и друга линия за стоманени профили, която се предлага за 517.5 хил. лв.
Скъпото оборудване се пази в едно от халетата на завода от софийската охранителна фирма "Стронг - ЕС". Оферти за имуществото се приемат до 25 март, а евентуално подадените предложения ще бъдат отворени на 28 март, понеделник.
Собственост и задължения
Едноличен собственик на "Хелиос - металург" в момента е 59-годишният Васил Василев, след като през март миналата година дяловете си му прехвърлят неговите съдружници.
Ако се съди по публичните данни, партньори са му били неговата съпруга, както и синът и дъщеря му Мария и Димитър Василеви.
От последния наличен отчет на компанията става ясно, че към края на 2014 г. "Хелиос - металург" има дългосрочни заеми за 120 хил. лв. с падеж 2017 г., както и краткосрочни заеми за 15.8 млн. лв.
В отчета се посочва още, че с инвестиционен кредит е финансирано закупуването на два имота (земя и сгради) в предходен период. Няма информация кои банки са финансирали дружеството, от компанията също не бяха открити за коментар. Банка ДСК обаче едва ли е единственият кредитор, тъй като претенции за права върху активите има и Обединена българска банка (ОББ).
Опит за осребряване
Справка в Търговския регистър показва, че през април 2015 г., т.е. малко преди да спре работа, "Хелиос - металург" е заложено в полза на "22 юли плюс" срещу заем от малко под 2.5 млн. лв. В сумата влиза старо задължение от 2006 г., както и обезщетение за забава и лихви.
Обект на залога са движими вещи и вземания на предприятието. От приложения списък става ясно, че най-голямото вземане на "Хелиос - металург" - 2.2 млн. лв., е от собственика му Васил Василев. Задължението е по договор за заем с падеж в края на тази година.
Това не е единствената връзка между двете предприятия. Самото "22 юли плюс" е регистрирано на същия адрес като "Хелиос - металург" в Пловдив. Дружеството участва като собственик в "Марсофф агро", където държи половината от дяловете, а останалите 50% са собственост на фирмата "Умаа". Тя от своя страна е собственост на Мария и Димитър Василеви.
Само няколко месеца след вписването на залога - през юли 2015 г., "22 юли плюс" ЕООД" съобщава на "Хелиос - металург", че пристъпва към изпълнение за забавяне на плащания.
Това съобщение обаче и досега не е вписано в Търговския регистър, тъй като през август ОББ го оспорва. Аргументите на банката са, че имуществото, върху което е учреден залогът, е предоставено като обезпечение и на ОББ. Окончателно решение по казуса все още няма.
Коя е "Хелиос - металург" "Хелиос - металург" е създадено през 2006 г., като поема дейността по производство и търговия с черни метали на СД "Хелиос - Пловдив - Василев и сие" след разделянето му на две дружества. Другият наследник на СД "Хелиос" е ХМЦ (преди "Хелиос метал център"), което се занимава с производство и монтаж на метални конструкции.
В началото на 2007 г. "Хелиос - металург" открива нов завод за производство на арматурна стомана. През годините компанията създава мрежа от производствени, складови и логистични бази в Пловдив, София и Бургас.
След 2011 г. обаче резултатите й започват да се влошават (виж таблицата), като за 2014 г. отчита 8% спад на продажбите и загуба от 1.2 млн. лв. Броят на работещите в дружеството намалява до 20 души към септември 2015 г. след спиране на производството. През март заетите са били 130 души, показва справка в регистъра ДАКСИ.
От предприятието не са обявявали причина за спирането му, но според Политими Паунова, изпълнителен директор на Българската асоциация на металургичната индустрия, тя е засиленият внос на арматурно желязо от Украйна.
Източник: в.Капитал |