Архитект: Стайновата къща е съсипана, реновацията не бе успешна

Автор: Диана Бикова
Коментари (1)
16:35 / 06.10.2019
23484
Пловдивските архитекти ще почетат 100-годишнината от създаването на най-влиятелната школа по архитектура и дизайн на ХХ век - БАУХАУС, на тазгодишното юбилейно десето издание на Пловдивския архитектурен форум. През м. октомври ще има различни прояви, свързани с основната тема на форума. Част от него е излoжбaта "TOBA E БAУXAУC", пoдpeдeнa до фонтана Деметра в Цap-Cимeoнoвaтa гpaдинa, каза пред репортер на Plovdiv24.bg председателят на КАБ-РК Пловдив арх. Петко Костадинов.

Символ на модернизма при основаването си, този стил всъщност е предвестник на съвременния дизайн.

Баухаус е непреводимо понятие, използвано от основателя на течението Валтер Гропиус, образувано като комбинация от немския глагол bauen (строя) и думата Haus (къща), така че буквално означава "къща за строителство". Това е името на школата по изкуствата, основана от Гропиус през 1919 г. (или Staatliches Bauhaus Weimar) на мястото на "Саксонско-ваймарска школа за изкуства", чийто основател на свой ред е Анри ван де Велде. Баухаус просъществува от 1919 г. до 1933 г. 

По времето на фашизма е забранен и основателите архитекти заминават за САЩ. 

Баухаус въвежда универсалната изчистена архитектура, разпространена днес в цял свят. А Пловдив е един от малкото градове в България, които могат да се похвалят със своето архитектурно Баухаус наследство. Стилът е най-силно изразен в творчеството на арх. Светослав Грозев. Той е завършил архитектура в Берлин и през 30-те години на ХХ век проектира едни от най-забележителните модернистични сгради в Пловдив. 

Една от най-впечатляващите сгради в Пловдив - Стайновата къща, е по проект именно на арх. Св. Грозев. Строена през 1934-1935 г. на върха на Таксим тепе, тя е пример за влиянието на немската архитектурна школа Баухаус върху арх. Грозев. Къщата е била на Стайно Стайнов от Казанлък, брат на композитора Петко Стайнов, който в края на 20-те години на ХХ в. се установява в Пловдив, за да развива семейния бизнес с вълнени прежди.

След 1944 г. бизнесът на Братя Стайнови е национализиран. Къщата е оставена на фамилията, но поддръжката ѝ става трудна. Сградата е продадена в началото на 90-те на ХХ в. и дълги години е оставена без никаква поддръжка. През 1998 г. къщата е обявена за паметник на културата от местно значение. През 2019 г. тя е реставрирана, но според арх. Петко Костадинов реновацията не е успешна и къщата е съсипана.

Друг пример за унищожена сграда е зданието в началото на ул. "Хр. Г. Данов", която понастоящем е банка, каза още арх. Костадинов. Той посочи, че най-много и най-добри образци на стила Баухаус има по съвременната улица "Иван Вазов".

В рамките на "Архитектурен форум Пловдив 2019" ще се проведе лектория от три презентации, представящи интересни и любопитни моменти от историята на Баухаус и неговото влияние върху модерната архитектура и дизайн.

За отбелязването на Световния ден на архитектурата на 7 октомври в Пловдив ще дойде легендата в съвременната българска архитектура доц. арх. Димитър Андрейчин.

Виж коментарите (1)
Още новини от Новини от Пловдив:
Наситена с позитивни емоции атмосфера в Пловдив
"Бий чорбата по главата" ехтя по Главната на Пловдив
Почерня от полиция край булевард "Източен" в Пловдив
Дама: Тези двамата май си мериха инструментите - на кого е по-мал...
Последна информация за разпространението на коклюш в Пловдив и ре...
БСП Пловдив: Социализмът означава безплатно образование и здравео...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).