АЕЖ: Журналистическият непрофесионализъм е опасен, всяването на паника - подсъдно

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (3)
13:53 / 24.05.2012
3367
Някои медии прекалиха в опитите си да привлекат повече читатели покрай земетресенията тези дни. Опитите им паднаха толкова ниско, че привличаха интерес чрез всяване на паника с лъжливи прогнози. Опитите им попаднаха под полезрението на Асоциацията на европейските журналисти. Ето официалното им становище:

Асоциацията на европейските журналисти - България (АЕЖ) изразява възмущението си от непрофесионализма и липсата на елементарен морал на определени медии и журналисти, които използват ситуацията след земетресението от 22.05, за да привличат внимание, като всяват паника сред населенето.

Публикации като тези на сайта Всеки ден със заглавие "7,5 по Рихтер удря Пловдив" не само не отговарят на истината и противоречат на журналистическата етика, а са подсъдни съгласно Наказателния кодекс на Р.България.

Твърдението, съдържащо се в тези публикации, е опровергано по категоричен начин от директора на Националния институт по геофизика, геодезия и география Николай Милошев, който заявява на 24.05 пред агенция Фокус: "Никой от сеизмолозите в БАН не си е и помислял да предупреждава за земетресение от тази степен, тъй като не може да се прогнозира".

Недоумение у нас предизвика и челното заглавие от 23.05 на вестник 24 часа "По-силен трус възможен до две седмици". Изданието спекулативно изважда от контекста изречение от интервю със сеизмолога проф. Бойко Рангелов и го поставя във водещо заглавие, като дори графичното оформление подсказва опит да се всее паника сред населението.
В цитираните случаи, но и в доста други, водещо е не желанието да се информира коректно обществото, а единствено стремежът към по-големи тиражи и повече посещения на сайтовете, следователно - към по-голяма и бърза търговска печалба. Притеснени сме, че част от хората, които наричат себе си журналисти, нямат дори наченки на съзнанието, че служат на обществения интерес, а следват максимата "Ден година храни".

Съмняваме се дали има особен смисъл да се обръщаме към тези лица и да им напомняме за отговорността, която носят журналистите и издателите, затова по-скоро бихме им припомнили за съществуването на чл. 326 (1) от Наказателния кодекс, гласящ: "Който предава по радио , телефон или по друг начин неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ , злополука или тревога , се наказва с лишаване от свобода до 2 години". Този текст от НК вече бе приложен веднъж срещу самозван астролог, който преди години също си позволи да използва медиите, за да отправи фалшиво предупреждение за земетресение.

Накрая, възползваме се от случая да честитим хубавия празник 24 май на всички хора на словото, които съзнават силата му и го използват отговорно.


Виж коментарите (3)

Още по темата (44):
09.06.2012 Трусовете напълнили кардиологиите
08.06.2012 Силно земетресение в Турция разтресе България, Пловдив също го усети
05.06.2012 От къде се информирате по време на земетресение?
04.06.2012 Нов трус регистрираха около Пазарджик
04.06.2012 Среднощният трус вдигнал на крак Велинград, жителите си спомниха 3 ноември 1977 г.
04.06.2012 Специалист: Няма общо между труса край Велинград и земетресенията в Перник
Още новини от Новини от Пловдив:
В Пловдив започва пръскане срещу хапещи насекоми
Млад мъж на 21 години потроши магазин в Пловдив
Догодина пътуваме до морето с частни влакове на пловдивска компан...
Силен дъжд над Пловдив
Готова е най-новата улица в Пловдив
4517 нарушения за 5 дни в Пловдив и региона!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).