53-ма са потърсили помощ в Бюрото за иновативни социални услуги в Пловдив
Бюрата за иновативни социални услуги, специализиращи в обслужването на лица, пострадали от домашно насилие към Фондация "Български център за джендър изследвания" (БЦДИ) работят успешно вече пети месец. Проектът е финансиран по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2007-2013, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд "Инвестираме във вашето бъдеще'' и се изпълнява в градовете София, Пловдив и Димитровград в рамките на 14 месеца.
Потребителите на услугите могат безплатно да се възползват от 5 програми:
· Социално-психологическо консултиране;
· Правно консултиране;
· Програма за консултиране и посредничество за намиране на работа;
· Иновативна програма за превенция и преодоляване на риска от социалното изключване на лица пострадали от домашно насилие - специална програма за работа със семейства и двойки*;
· Иновативна програма за превенция и преодоляване на риска от социалното изключване на лица пострадали от домашно насилие - *специална програма за работа с извършители на домашно насилие.
До момента, конкретно за град Пловдив, потребителите, потърсили помощ в Бюрото са 53-ма души. Много от тях са получили подкрепа в повече от една програма. Според данните от статистиката ни, за периода март-юли 2011 година има осъществени над 100 консултации.
Експертите, ангажирани в изпълнението на проекта, отчитат положителни резултати. Анализирайки ги, има увеличение на случаите, в които млади жени своевременно търсят помощ по отношение на ситуации с насилие, които преживяват. Тази тенденция, от една страна, показва промяна на традиционните нагласи в обществото, свързани с толерантност към насилието и обвинително отношение спрямо жертвите на насилие.
Конкретна история от нашата работа е случай с млада жена на 25 години, която е във фактическо съжителство със своя партньор от 4 години. Младата жена сподели, че насилието съществува от началото на тяхната връзка, изразяващо се в удари по главата и тялото, обиди и ограничаване на личната свобода. Клиентката разказа, че през тези години е хранила надежди, че насилникът ще промени отношението си към нея. Във връзката си през това време тя е опитвала различни стратегии за справяне с проблема. Осъзнавайки повтаряемостта на насилието във връзката и изчерпвайки своя емоционален и физически ресурс за справяне с проблема, тя направи стъпка да потърси професионална помощ в Бюрото за иновативни социални услуги в Пловдив. След проведени срещи с психолог и юрист, жената получи емоционална подкрепа и правна помощ, вследствие на което имаше възможност да вземе самостоятелно осъзнато решение за близкото си бъдеще.
От друга страна, част от случаите, които процентно се увеличават, са свързани с насилие от деца към родители. Това, което отчитаме от нашата практика е, че все по-млади хора посягат над своите родили. Възможна интерпретация на този проблем е, че случаите на насилие са комплексен феномен, изискващ работа в мултидисциплинарна среда. В тези случаи, експертите в Бюрото за иновативни социални услуги успешно си сътрудничи с различни държавни институции като Отдел "Закрила на детето", КСУДС, Полиция, Съдебна медицина и др., за да може да се постигне пълно обгрижване на пострадалите лица.