Целта на проекта е да се подобри прозрачността и превенцията срещу корупцията в публичния сектор, като се изработят академични курсове в обучението по специалността „Публична администрация", съобщи Мария Стоева, председател на Управителния съвет на Международния образователен консултативен център (МОКЦ). Според нея учебните програми за студенти ще се фокусират върху конкретни примери, казуси и причини за поява на корупцията, както и върху добрите европейски практики и потенциала на гражданското общество за борба с това отклоняващо се поведение в публичния сектор.
Националната конференция за създаване на Анти корупционната коалиция се открива утре, 7 юни, в конферентна зала „Люлин"на СПА хотела „Банкя Палас", добавиха от МОКЦ.
В конференцията ще участват преподаватели от СУ „Климент Охридски", УНСС, Стопанската академия „Димитър Ценов" в Свищов, ТУ-София, Югозападния, Русенския, Великотърновския, Шуменския, Тракийския, Бургаския и Варненския свободен университет. Поканени са и директори на Института по публична администрация и европейска администрация, Центъра за изследване на демокрацията, Националния институт на правосъдието, Центъра по юридически науки, Дипломатическия институт към МВнР и други представители на неправителствени организации.
Първият доклад - „Корупцията като отклоняващо се поведение", след представянето на проекта в „Банкя Палас", ще е на ст.н.с. ІІ степен Антоний Гълъбов от Института по социология при БАН. В петък, от 10,00 часа, за корупцията в публичната администрация ще говори зам.-министърът на държавната администрация и административната реформа Ангел Иванов, а от 11,30 часа - изпълнителният директор на Института по публична администрация и европейска интеграция към МС Димитър Пенков - за обучението в антикорупционно поведение.
Програмата на конференцията предвижда дискусии за обсъждане на предварително разработени модули към учебни дисциплини, които се изучават от бакалаври и магистри в специалността „Публична администрация" -„Организационно поведение", „Фирмена култура", „Местна власт и местна администрация, „Държавна власт и държавна администрация", „Публичен мениджмънт", „Данъчна политика и данъчна администрация", „Митническа политика и митническа администрация" и „Европейски фондове и програми", обясниха организаторите от МОКЦ.
Проектът „България - европейската граница срещу корупцията" е едногодишен и трябва да завърши с изработване на програма за превенция и борба с корупцията в публичния сектор, която ще се тества от студенти, подчерта Мария Стоева. Според нея Анти корупционна коалиция ще има и собствен WEB-сайт, в който членовете й ще могат да се регистрират on-line и да споделят гледни точки в специален форум, който се разработва в момента.