Японски учени: Делта вариантът на COVID-19 може да се самоунищожава

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:42 / 22.11.2021
1768
Според екип от учени от Националния институт по генетика и университета в Ниигата, Делта щамът на коронавируса, циркулиращ в Япония, е натрупал твърде много мутации в един от неструктурните си протеини, което го е направило неспособен да се "поправи" с течение на времето и по този начин го е довел до "самоунищожение".

"Вариантът Делта на коронавируса в Япония се предава с висока скорост и измества други варианти. Но с натрупването на мутации в него смятаме, че той е станал дефектен и не е в състояние да произвежда свои собствени копия. Предвид факта, че броят на новите случаи не се увеличава, смятаме, че в някакъв момент чрез тези мутации той се е насочила директно към естествено самоунищожение", каза пред "The Japan Times" професор Ицуро Иноуе, ръководител на екипа от учени.

Според проучването голяма част от мутациите в щама Делта в Япония са настъпили в участъка A394V на неструктурния протеин nsp14, който отговаря за способността на вируса да "поправя" съществуващи грешки и недостатъци.

"Ако вирусът беше "жив и здрав", определено щеше да има увеличение на новите случаи, тъй като носенето на маски и ваксинацията не могат да предотвратят заразяването в някои случаи дори след пълна ваксинация", добави ученият.

Друг японски учен, Такеши Урано, професор в Медицинския факултет на университета в Шимане, помолен от изданието да коментира откритието на екипа на Иноуе, заяви, че протеинът nsp14 има "изключително важна функция за защита на нуклеиновите киселини на вируса от разрушаване".

"Проучванията показват, че вирус с повреден протеин nsp14 значително губи способността си да се възпроизвежда, така че това може да е един от факторите за драматичния спад на новите инфекции", каза експертът и добави, че "реагент, който може да "укроти" този протеин, може да бъде потенциално лекарство".

Според професор Иноуе подобен драстичен спад на новите инфекции може да се наблюдава и в други страни, но в момента в никоя друга страна по света няма толкова много мутации в участъка A394V на протеина nsp14, колкото в Япония.

В същото време специалистът предупреди, че "самоликвидирането" на Делта варианта на коронавируса в Япония може да доведе до навлизането на други активни щамове в страната.

"Другите щамове проникнаха малко по малко, но щамът Делта ги задържа. А когато няма какво да защити границата, се създава възможност за зараждане на нови щамове, тъй като ваксинацията сама по себе си не е решение", добавя Иноуе.

Към неделя, 21 ноември, в Япония са регистрирани 1 726 830 случая на заразяване с коронавирус. Междувременно през последните 24 часа бяха потвърдени нови 143 случая.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17214):
22.04.2025 Днес става на 56: Била е секретарка и продавачка на лекарства и коли
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
Още новини от Международни новини:
След погребението на папа Франциск: Какво предстои в слеващите дн...
Историческата среща между Тръмп и Зеленски в базиликата "Свети Пе...
Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблужд...
Намериха мъртва Вирджиния Джуфре, която обвини принц Андрю в изна...
Днес е погребението на папа Франциск
ЕС отпуска 15 милиона евро за армията на Северна Македония


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).