Студентка ще лежи 34 години в затвора, защото използвала неправомерно Туитър

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:41 / 17.08.2022
3784
Саудитска студентка в университета в Лийдс, която се е върнала в кралството за почивка, е осъдена на 34 години затвор за това, че е имала акаунт в Twitter и е следвала и споделяла с дисиденти и активисти.

Присъдата от Специалния съд по тероризма на Саудитска Арабия е произнесена седмици след посещението на президента на САЩ Джо Байдън в Саудитска Арабия, за което правозащитници предупредиха, че може да окуражи кралството да засили репресиите си срещу дисиденти и други продемократични активисти.

Случаят е и последният пример за това как престолонаследникът Мохамед бин Салман се е насочил към потребителите на Twitter в кампанията си за репресии, като в същото време контролира голям непряк дял в американската социална медия чрез саудитския инвестиционен фонд - Public Investment Fund (PIF).

34-годишната Салма ал-Шехаб, майка на две малки деца, първоначално беше осъдена да изтърпи три години затвор за "престъпление", изразяващо се в използване на интернет сайт с цел "предизвикване на обществени безредици и дестабилизиране на гражданската и националната сигурност".

Но апелативният съд постанови нова присъда - 34 години затвор, последвани от 34-годишна забрана за пътуване - след като прокурор поиска от съда да разгледа други предполагаеми престъпления.

Според превод на съдебните протоколи, с които се е запознал в. "Гардиън", новите обвинения включват твърдението, че Шехаб е "подпомагалa онези, които се стремят да предизвикат обществени безредици и да дестабилизират гражданската и националната сигурност, като е следвал техните акаунти в "Туитър" и е препращал техни туитове". Смята се, че Шехаб все още може да поиска ново обжалване по делото.

По всичко личи, че Шехаб не е бил водещ или особено активен саудитски активист нито в кралството, нито във Великобритания. В Инстаграм, където има 159 последователи, тя се описва като дентален хигиенист, медицински педагог, докторант в университета в Лийдс и преподавател в университета "Принцеса Нура бинт Абдулрахман", както и като съпруга и майка на синовете си Ноа и Адам.

Профилът ѝ в Twitter показва, че тя има 2597 последователи. Наред с туитовете за Covid и снимките на малките си деца, Шехаб понякога ретуитва туитове на саудитски дисиденти, живеещи в изгнание, които призовават за освобождаване на политическите затворници в кралството.

Изглежда, че е подкрепяла случая на Лoуджан ал-Хатлул, виден саудитски феминистки активист, която преди това е била в затвора, твърди се, че е била измъчвана заради подкрепата си за шофьорските права на жените, а сега живее под забрана за пътуване.

Човек, който познаваше Шехаб, каза, че тя не може да понася несправедливостта. Описват я като добре образована и запалена читателка, която пристигнала в Обединеното кралство през 2018 или 2019 г., за да защити докторантура в Лийдс.

През декември 2020 г. се е върнала в Саудитска Арабия на почивка и е възнамерявала да вземе със себе си във Великобритания съпруга и двете си деца.

След това тя е била извикана на разпит от саудитските власти и в крайна сметка е била арестувана и съдена за туитовете си.

Човек, който следи делото ѝ, казва, че Шехаб понякога е била държана в изолация и по време на процеса е искала да каже на съдията нещо насаме за това как са се отнесли с нея, което не е искала да заяви пред баща си. Не й е било позволено да предаде съобщението на съдията, казва лицето. Обжалваната присъда била подписана от трима съдии, но подписите били нечетливи.

Twitter отказа да коментира случая и не отговори на конкретни въпроси за това какво влияние - ако изобщо има такова - има Саудитска Арабия върху компанията. Преди това Twitter не отговори на въпросите на Guardian защо на висшия помощник на принц Мохамед, Бадер ал-Асакер, е било позволено да запази потвърден акаунт в Twitter с повече от 2 милиона последователи, въпреки обвиненията на правителството на САЩ, че е организирал незаконно проникване в компанията, което е довело до идентифицирането и вкарването в затвора на анонимни потребители на Twitter от саудитското правителство. Един бивш служител на Twitter беше осъден от американски съд във връзка със случая.

Един от най-големите инвеститори в Twitter е саудитският милиардер принц Алуалид бин Талал, който притежава над 5% от Twitter чрез своята инвестиционна компания Kingdom Holdings. Макар че принц Алуалид все още е председател на компанията, контролът му върху групата бе поставен под въпрос в американските медии, включително в " The Wall Street Journal", след като стана ясно, че саудитският крал - братовчед на престолонаследника - е бил държан в плен в хотел "Риц Карлтън" в Рияд в продължение на 83 дни. Инцидентът беше част от по-широка чистка, водена от принц Мохамед срещу други членове на кралското семейство и бизнесмени, и включваше твърдения за изтезания, принуда и отчуждаване на активи за милиарди в саудитската хазна.

В интервю на принц Алуалид за Блумбърг от 2018 г., проведено в Рияд седем седмици след освобождаването му, милиардерът признава, че е постигнал "споразумение" със саудитското правителство, очевидно във връзка с освобождаването му, което е поверително.

Неотдавна през май Kingdom Holding обяви, че е продал около 17% от компанията си на PIF, където принц Мохамед е председател, за 1,5 млрд. долара. Това на свой ред прави саудитското правителство значителен непряк инвеститор в Twitter. Според Twitter инвеститорите не играят роля в управлението на ежедневната дейност на компанията.

Европейската саудитска организация за правата на човека осъди присъдата на Шехаб, която според нея е най-дългата присъда за лишаване от свобода, издавана някога срещу активист. Тя отбеляза, че много активистки са били подлагани на несправедливи съдебни процеси, които са довели до произволни присъди, и са били подлагани на "тежки изтезания", включително сексуален тормоз.

Халид Алджабри, който живее в изгнание и чиито сестра и брат са задържани в кралството, заяви, че случаят "Шехаб" доказва, че според Саудитска Арабия несъгласието е равносилно на тероризъм.

"Драконовската присъда на Салма, произнесена от съд за тероризъм заради мирни туитове, е най-новата проява на безмилостната репресивна машина на MBS", каза той, визирайки престолонаследника. "

Подобно на убийството на (журналиста Джамал) Хашоги, нейната присъда има за цел да изпрати шокови вълни в кралството и извън него - осмелиш ли се да критикуваш MBS, ще се окажеш разчленен или в саудитските подземия."

Въпреки че случаят не получи широко внимание, вестник "Вашингтон пост" публикува язвителна редакционна статия за отношението на Саудитска Арабия към студентката от Лийдс и заяви, че нейният случай показва, че "ангажиментите", които президентът е получил за реформи, са "фарс".

"Най-малкото, г-н Байдън сега трябва да се изкаже решително и да поиска г-жа Шехаб да бъде освободена и да ѝ бъде позволено да се върне при синовете си, на 4 и 6 години, в Обединеното кралство и да продължи обучението си там", се казва в статията.

Виж коментарите (0)
Още новини от Международни новини:
Земетресение с магнитуд 5,4 по скалата на Рихтер разтърси Папуа Н...
Майка изхвърли бебето си от балкона
Израел поиска помощ от България заради пожарите край Йерусалим 
Майка хвърли бебето си от балкон
Израел обяви извънредно положение
Ново мощно земетресение удари Турция


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).