Смъртността от COVID-19 в държавите с БЦЖ ваксинация била видимо по-ниска

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:00 / 08.04.2020
4146
Учени от университета "Джонс Хопкинс" в САЩ са установили, че смъртността от Covid-19 в държавите с масова ваксинация против туберкулоза с БЦЖ е 5,8 пъти по-ниска. Това съобщава БТА, като цитира публикация на "Дейли мейл".

Изследавателите са отстранили фактори като икономическо развитие на държавите и процента на възрастните от населението, които биха променили резултатите при анализ на смъртността от новата коронавирусна инфекция.

Те основават анализа си на броя на смъртните случаи на един милион жители във всички държави, за които има достатъчно данни - 50-те с най-много заразени. Връзката между ваксинацията с БЦЖ и по-ниската смъртност е "видима", посочват изследователите.

За да намалят отклоненията, свързани с диференцираните криви на епидемията в различните държави, специалистите са се спрели на дните след обявяването на стотния заразен с новия коронавирус и така са правили сравнения на смъртните случаи и ваксинационните програми с БЦЖ.

Средната смъртност е варирала значително и според икономическото класиране на държавата. За държавите с нисък среден доход, висок среден доход и висок доход тя е съответно 0,4, 0,65 и 5,5 на милион. По-високата смъртност в богатите държави според учените "противоречи на интуицията".

Те не могат да я обяснят, но напомнят за предишни изследвания, според които смъртността от дихателни болести сред по-бедните обикновено е по-висока заради различни социодемографски и икономически рискови фактори. Известно е, че болестта Covid-19 е по-опасна за хората над 65-годишна възраст, а те са по-малко в по-бедните държави.

Учените предупреждават резултатите им да се възприемат внимателно, защото има няколко неща, които може да ги изкривяват.

"Въпреки тези възражения, негативната корелация между икономическото положение и смъртността от Covid-19 и наблюдаваната позитивна корелация с ваксинирането с БЦЖ са интригуващи" - пишат учените.

Статия за изследването е публикувана в сайта за препринт (предварителни данни от изследвания) MedRxiv, което означава, че на резултатите предстои научна проверка.

Предишни изследвания установиха, че стогодишната ваксина против туберкулоза БЦЖ (Бацил на Калмет-Герен) укрепва имунната система. Точният механизъм на влиянието при коронавирусна инфекция не е известен, но вероятно се дължи на засилване на вътрешните имунни механизми, отбелязва БТА. Сред т.нар. допълнителни ефекти е по-голямото предпазване от дихателни болести, което е признато от Световната здравна организация.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17214):
22.04.2025 Днес става на 56: Била е секретарка и продавачка на лекарства и коли
19.04.2025 Белият дом с истината за COVID-19
06.03.2025 Лекар: Кашлицата и общата отпадналост при грип продължават до 20 дни
05.03.2025 Много добра прогноза: Средната пенсия ще нарасне с 10,4%
05.03.2025 Кунчев: Епидемията е на финал
27.02.2025 Д-р Мирослав Спасов: Oсновен проблем е самолечението
Още новини от Международни новини:
След погребението на папа Франциск: Какво предстои в слеващите дн...
Историческата среща между Тръмп и Зеленски в базиликата "Свети Пе...
Тръмп: Може би Путин не иска да спре войната и може би ме заблужд...
Намериха мъртва Вирджиния Джуфре, която обвини принц Андрю в изна...
Днес е погребението на папа Франциск
ЕС отпуска 15 милиона евро за армията на Северна Македония


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).