От Скопие: Българите ги заболя главата от честитката на Зоран Заев

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (2)
12:49 / 29.01.2021
26577
"Поздравленията на премиера Заев към гражданите на сръбската общност в Северна Македония по случай празника на Свети Сава вдигнаха температурата на някои политици в София“, пише македонската редакция на Deutsche Welle в материал, цитирани от  Агенция "Фокус".

Обект на критиките стана съобщението на Заев, че сръбският език се връща като незадължителен предмет в учебните програми от трети до шести клас, а учебните програми за седми, осми и девети клас са в процес на одобрение. В същото време Заев съобщи, че процедурите за изграждане на сръбски културен център в община Център са завършени, което ще започне да се строи тази година, когато в съседна Сърбия ще бъде реализиран идейният проект за македонски културен център в Белград .

Отношенията между Сърбия и Северна Македония, две съседни държави, са подложени на контрол от съседна България: към кого е наклонено повече Скопие - Белград или София?

Сръбските медии съобщиха позицията на Велизар Енчев, български политик и водещ, който коментира в социалните мрежи, че троянският кон на Сърбия е бил разкрит.

"С изучаването на сръбския език в македонските училища, Заев показа истинската си същност на троянски кон на Сърбия. Това не само засилва българското вето върху членството на Македония в ЕС, но също така показва ЕС и САЩ, че Заев сръбска марионетка на Балканите. Надяваме се, че тази новина ще достигне по-скоро до Брюксел и Вашингтон, които притискат София за бързото присъединяване на Скопие към ЕС. С какво ли е задължен Заев на Сърбия, че да прибягва до толкова компрометираща акция“, пише Енчев.

Най-голямо внимание обаче привлече българският евродепутат Андрей Ковачев, който след като Заев обяви, че сръбският език ще бъде незадължителен предмет, попита "дали такова ще бъде поздравлението на премиера Заев към българите в Македония по повод Български празник?“

По примера на поздрава на Заев към сръбските граждани, евродепутатът също направи скица на поздрава "за националния ден на българите в Република Северна Македония, който се чества в деня, посветен на един от най-ярките и свещени хора в историята на българският народ - Гоце Делчев“.

Отношенията София - Белград са отлични

От страна на София настоящата македонска политика все още се интерпретира и третира като рецидив на югославското/сръбското влияние, с наложеното схващане, че страната никога не е могла да прекъсне пъпната връв с Белград. Докато подобни съобщения оставят впечатлението, че "сръбският колониализъм и неоколониализмът“ в Македония е главният враг на България за връщането ѝ към отношенията със Скопие на правилните основи (и корени), на практика София не отразява никакви проблеми в отношенията с официален Белград.

Българският премиер Бойко Борисов поддържа изключително приятелски отношения със сръбските власти, особено с президента Александър Вучич. Преди седмица Борисов изпрати подарък на Вучич, картина от посещението му в България миналия юни, когато двамата инспектираха изграждането на Балкански поток. Подаръкът бе връчен по време на посещение в София от сръбския външен министър Никола Селакович. Тогава се стигна до заключението, че "отличните отношения между президента на Сърбия и министър-председателя на България са от голямо значение за двустранното сътрудничество между двете страни“.

Българският външен министър Екатерина Захариева също определи разговора със своя сръбски колега като "конструктивен, ориентиран към резултатите диалог“.

"Имаме близки и прагматични отношения със Сърбия. Успяваме да реализираме важни инфраструктурни проекти, които са важни за целия регион. Факт е, че дори по времето на Covid-19 поддържахме динамиката на отношенията. Разбрахме се да продължим да работим за улесняване на връзките между хората и бизнеса чрез засилване на работата по изграждането на друг граничен пункт, северно от Стара планина“, написа Захариева във Фейсбук.

Тя съобщи, че до края на годината те ще работят по изграждането на магистралата от София до границата, което допълнително ще стимулира туристическите връзки със Сърбия и ще продължат добрите практики, изградени между двете страни в началото на пандемията - зелени коридори за товарен транспорт и бърз граничен контрол.

"Говорихме и за българското национално малцинство в Сърбия, което е мост и стимул за нашите отношения. Необходимо е нашите сънародници да имат пълен достъп и условия, като им бъдат предоставени учебници за изучаване на родния им език. Разбрахме се да подкрепим оперативния контакт, за да разрешим бързо всички повдигнати въпроси, свързани с българското национално малцинство“, написа Захариева.

Тези съобщения не предизвикаха вълна от иронични писма от българските евродепутати.

Виж коментарите (2)

Още по темата (1003):
12.02.2025 МВнР скочи срещу изказване на премиера на Република Северна Македония
25.01.2025 Велизар Енчев: Поканата на македонската делегация на инаугурацията на Тръмп е тревожен сигнал
06.01.2025 Историк: Образът на Христо Ботев в масовото съзнание е доста различен от реалния
28.12.2024 Северна Македония: България е задължена да ни подкрепя
05.10.2024 Димитър Русков: РСМ залъгва с изкуствени проекти, а реториката им се пренася от България срещу целия ЕС
29.09.2024 Соломон Паси: Единственият печеливш е Русия
Още новини от Международни новини:
Доналд Тръмп умишлено нарушил дрескода на погребението на папа Фр...
Свилен Спасов: Тръмп се опитва да върне дълговата част в по-норма...
Александър Вучич отложи срещата си с Тръмп
Принц Хари иска помирение с кралското семейство
Русия започва наказателно дело срещу България
Още едно земетресение е регистрирано днес в Истанбул


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).