Вечната дилема - да изключваме, или да не изключваме климатика, когато не сме вкъщи?

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
09:06 / 12.01.2024
33987
По правило, когато не сме у дома, не е редно да оставяме каквито и да било включени и работещи уреди. Дори още повече - в подобни случаи, ако например отивате на почивка, дори би било добре, ако изключим захранването от бушона за да избегнем всякакви рискове от аварии.

Какво става, обаче, ако просто отиваме сутрин на работа и ще отсъстваме от дома си за дълъг период от време, но в рамките на деня? Трябва ли да изключим климатика или можем да го оставим да работи?

От гледна точка на безопасност

Оказва се, че климатикът е един от малкото от домашните уреди, които безопасно могат да остават включени, докато ни няма през деня (другият подобен уред са съвременните бойлери, които спокойно могат да поддържат водата топла, без това да създава рискове). В това отношение климатиците, обаче, са просто ненадминати. Те са създадени за да работят безопасно постоянно, дори и когато у дома няма никой, който да ги държи под око.

От гледна точка на икономичност

При включване и изключване съвременните климатици харчат най-много ток, ето защо за вас е най-добре, ако просто оставите уреда да работи докато ви няма у дома. Можете просто да настроите климатика на по-умерени градуси, така че да не работи на пълни обороти, докато ви няма.

За да работят климатиците  възможно най-ефективно и икономично трябва да сте добре запознати с тяхната функционалност и да спазвате някои изисквания.

Например правилно зададената температура, температурни колебания в помещението, поддръжка и почистване на климатика ще ви помогнат да намалите до минимум разхода за електроенергия.

Специалистите съветват, че най-правилната експлоатация, е да не спирате климатика през зимата.

Дори да ви се струва странно, консумацията на климатика ще е по-ниска, ако той работи постоянно, отколкото, ако го изключите, докато сте на работа и го включите като се приберете.  

Причините са две - първо, избягвате пиковите мощности при стартиране, когато климатика черпи много ресурси, стремейки се бързо да достигне зададената температура и второ, помещението не изстива.

Най-трудно е първоначалното климатизиране, затоплянето на стените и на пода. След като веднъж е достигната желаната температура, оставете на инвертора да регулира оборотите на компресора и да поддържа една постоянна температура в стаята, отколкото всеки път при изстинало помещение да започва първоначалното климатизиране.

Поддържането на вече затоплено помещение отнема много по-малко електроенергия, и не на последно място щади и не амортизира компресора така, както пиковите старт процеси, и то при много ниски температури. Най-доброто решение за климатика през зимата е той да не се изключва, а да се намалява, когато не сте си у дома.

Винаги е по-добре да го оставите на по-ниски градуси отколкото да го изключите. Консумацията на електричество е минимална, а домът Ви няма да изстине.

Виж коментарите (0)

Още по темата (554):
24.02.2025 Обрат! Вижте какво ни очаква навръх Баба Марта!
21.02.2025 Половин България е предупредена за утре
18.02.2025 Оранжев и жълт код, НИМХ с предупреждение, но не за снеговалеж
04.12.2024 Черни връх се превърна в ледено кралство
26.10.2024 Темата, която вълнува всички, които чакат с нетърпение зимния сезон
15.10.2024 Проф. Рачев: Очаква ни скучно време
Още новини от Любопитни новини:
Да, това наистина е Слънчев бряг, но преди близо 50 години
Популярна певица роди близначки 
Красен Кралев: До мен жена си отвори плик със семки и започна да ...
Тежък рак на панкреаса погубил Пантата от "Войната на таралежите"...
Ицо Хазарта: В българския парламент се бориш някой да не хвърли д...
Честито на Ивет Лалова!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).