Учени намериха ново приложение на маските

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
17:35 / 31.01.2022
6569
Въпреки ползите от маските за лице при настоящата пандемия, негативното им въздействие върху околната среда е голямо. За това, учените са измислили ново приложение за изхвърлените стари маски, като ги използват за производството на евтини, гъвкави и ефективни батерии.

Личните предпазни средства са смятани за основната и най-важна защита от Ковид-19 (SARS-CoV-2), но трябва да се ползват еднократно, за да осигуряват максимална защита. Това води до увеличаване на отпадъците, като проучване от 2020 г. показва, че в света са били използвани 129 милиарда маски за лице всеки месец, в началото на пандемията. Някои от тези маски достигат до сметищата, а други до горите и океаните или се изгарят, отделяйки силно токсични газове. За да намалят вредите, учени разработват всякакви начини за рециклиране на маските в нови полезни приложения, като материал за изграждането на пътища, например.

Ново проучване стига по-далеч, установявайки че при правилната обработка, от маските може да се правят батерии. Учените дезинфекцират маските с ултразвук и ги потапят в мастило, направено от графен. След което маските се компресират и загряват до 140 °C, образувайки електропроводими "пелети“, които работят като електроди на батерия. Покриват се с изолационен филм, който също е направен от стари маски, и се напояват с електролит, след което се покрива с защитна обвивка, която е направена от опаковки на лекарства (блистери), друг вид медицински отпадъци. Само събирането на маски за лице е добра идея, но проучването не би имало полза, ако батериите нямат капацитет. Оказва се, че батериите са изненадващо ефективни, като екипът твърди, че са постигнали енергийна плътност от 99,7 ватчаса на килограм (Wh/kg).

Това се доближава до енергийната плътност на литиево-йонна батерия, която варира между 100 и 265 Wh/kg. Учените подобрили батерията, като добавили наночастици от калциево-кобалтов оксид перовскит към електродите. Това увеличава енергийната плътност повече от два пъти, като достига до 208 Wh/kg. Най-добрата версия на батерията запазва 82 процента от капацитета си след 1500 цикъла и може да доставя енергия повече от 10 часа при напрежение до 0,54 V. Екипът казва, че тези батерии имат и много други предимства. Използването на отпадъци означава, че те са евтини и могат да бъдат направени тънки и гъвкави, ако е необходимо и дори за еднократна употреба, което донякъде противоречи на първоначалната идея. Изследването е публикувано в Journal of Energy Storage.

Виж коментарите (0)

Още по темата (17028):
09.05.2024 COVID-19 има нов вариант, вижте симптомите на FLiRT
09.05.2024 Младежи събират пари за съученичка, загубила родителите си в пандемията от COVID-19
08.05.2024 Изтеглят COVID ваксинa в световен мащаб
06.05.2024 Ген. Мутафчийски за трудностите на военен лекар
09.04.2024 Лекар: Ако една майка откаже имунизация – това значи 4000 деца с възможност да се разболеят от коклюш
09.04.2024 Доц. Атанас Мангъров: Ваксините, които са в Националния имунизационен календар, да бъдат правени
Още новини от Любопитни новини:
Легендарна тв водеща: "Шок и ужас" бе най-трудната ситуация в кар...
Пазаруването на евтини стоки от "Тему" и други китайски сайтове к...
Известни Тик Токъри станаха родители за втори път
Пестим ли гориво, ако изключим климатика на колата?
Още по-голямо щастие сполетя Неделя Щонова след Dancing Stars
Родните звезди разкриха тайната си за бързо намаляване на килогра...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).