Сънят ни се адаптира според сезона

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:18 / 22.02.2023
1102
С повишаването на температурите може и да се надявате, че сезонът на настинките остава зад гърба ви поне за няколко месеца. Разбира се, щеше да е много по-лесно, ако и хората имахме опцията да спим зимен сън, пропускайки не толкова приятна част от годината. Оказва се обаче, че сънливостта през студения сезон не е белег на мързел: нови изследвания сочат, че през това време може би наистина се нуждаем от повече сън.  

Д-р Дитер Кунц, автор на изследването, базирано в Клиниката за сън и хрономедицина в болницата St Hedwig, Германия, споделя: "Сезонността е повсеместна във всяко живо същество на тази планета. Въпреки че все още работим непроменени през зимата, човешката физиология се регулира надолу с усещане за "изпразване“ през февруари или март“.

"Като цяло обществата трябва да коригират навиците на съня, включително продължителността и времето спрямо сезона, или да адаптират училищните и работни графици към сезонните нужди от сън.“, цитира hicomm.bg

Анализът е установил, че хората преминават през по-дълги фази на REM през зимата. REM сънят е пряко свързан с циркадния часовник, който се влияе от променящата се светлина. По време на REM сън мозъчната активност се увеличава и хората могат да сънуват. Нормалният сън започва с три етапа на не-REM сън в началото, последван от кратък период на REM сън. 

Изследователите са на мнение, че тези резултати могат да предоставят първото доказателство за необходимостта от адаптиране на навиците за сън към сезона – може би чрез лягане по-рано в по-тъмните и по-студени месеци.

Резултатите все още се нуждаят от валидиране, понеже пациентите, върху които са били проведени изследванията (полисомнографии), са били диагностицирани с проблеми, свързани със съня. Те са помолени да спят естествено в специална лаборатория без будилник, като може да се следи качеството и вида на съня, както и продължителността на съня.

Това изключва някои фактори, свързани с естествената среда, но въпреки това резултатите могат да послужат като добра основа за осъвременяване на теорията за човешкия сън.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Известни Тик Токъри станаха родители за втори път
Пестим ли гориво, ако изключим климатика на колата?
Още по-голямо щастие сполетя Неделя Щонова след Dancing Stars
Родните звезди разкриха тайната си за бързо намаляване на килогра...
Звездна пловдивчанка с повод да почерпи днес: Нямам време да оста...
Сашо Кадиев към Алек: Защо ти трябва при жива майка да се жениш?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).