ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Изкуството да си студент в Пловдив
Автор: Екип Plovdiv24.bg 10:30 / 17.12.2011Коментари (6)7908
© Plovdiv24.bg
Тоалетни по една на етаж. Баня - отново една на етаж. Мускулест младеж по хавлия, поклащащ тежка походка в студен зимен коридор. Красавица с мокра коса и розов халат, преминаваща под одобрителните възгласи на група тийнейджъри. Притеснена девойка, притичваща до тоалетната с невероятно бърза скорост. Нервно потропване пред кабинката с двете нули. Не става въпрос за жилище от миналия век, нито за обществена тоалетна, говорим за студентски общежития от днес, вчера, а сигурно и от утре.

Колкото и брутално да звучи, повечето от общежитията в Пловдив са останали в едно друго време. Представете си ужаса на излизаща за първи път от дома си първокурсничка, прекрачваща стая, в която се предполага, че трябва да живее поне година. Освен че почти задължително ще има 2 съквартирантки, тя трябва да свикне със специални хигиенни условия.

В основната част от общежитията под тепетата банята и тоалетната са по една на етаж. Вярно, мястото с двете нули има няколко кабинки, но все пак...

Още на втория ден първокурсниците се запознават със жестоката действителност на следствията от тежки купони, на които някой от етажа е присъствал, особено ако чистачките не са минали да "поосвежат". Забравен отворен прозорец в малката баня пък освежава мозъка на желаещите топъл душ. Хубавото е, че в коридора винаги може да срещнеш прилично изглеждащ младеж само по хавлия... Освен това се научаваш да се движиш бързо, за да се мушнеш в стаята. Която, за да е по-забавно, може да е с проветрение заради недобро уплътнение. Добре, че поне парното е на 6.

Ако човек преживее културния шок на социално-битовата база, на дневен ред идва социализацията. Никой не очаква студентите да се прибират в 20.00, а в 21 часа вече да са по леглата. В някои от общежитията обаче има специални порядки - вечерен час. Ако не се прибереш преди 1 през нощта, до 4 часа няма кой да ти отвори. Ако леличката на входа не е твой човек, спасявай се както намериш за добре - това е най-честият съвет, който си разменят студентите. Разбира се, от общежитието може да се излезе по всяко време - проблемът е само с прибирането. Изобщо - забавна работа.

Трябва да се отбележи, че не само студентите от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" живеят при споменатите мизерни условия.

Тъй като вузът няма собствена леглова база, малкото "уредили се" ползват общежитията на другите университети, които явно невинаги успяват да закърпят положението с базата, тъй като процентът на ремонтираните сгради е плашещо малък.

Преди няколко седмици представители на студентските съвети в Пловдив се заканиха да свикат масова стачка. Активна гражданска позиция, би казал някой. В това няма нищо лошо - исторически погледнато, зад всяко съществено социално недоволство в световен мащаб са стояли именно млади хора. Проблемът идва в това зад какви каузи стоят този път младежите. Ироничното в случая е, че студентските съвети в Пловдив не поставиха искания, пряко свързани със студентското им битие. Проблемът е в това, че хората, които би следвало да защитавят интересите на академичните си събратя, сякаш са забравили от какво точно се нуждае пловдивският студент. На срещата си с омбудсмана на България Константин Пенчев те не поискаха по-добра съвременна база, не коментираха връзката между образованието и бизнеса, не споменаха за проблемите с общежитията в Пловдив... Те бяха възмутени, че организиран от тях протест по повод събитията в Катуница е бил неглижиран и приписан на футболни агитки. Изтъкнаха само, че могат да организират митинги, без да има масови безредици и хулиганщина.

Проблемите на студентите в Пловдивския университет отново минаха на заден план около честванията на 50-годишнината на учебното заведение. Видни гости, министри и хора в костюми чинно отчетоха присъствие.

В медиите не излезе и дума за откриване на нови сгради за общежития или подобряване на социално-битовата база, в която би трябвало да живеят младите хора по време на следването си. За сметка на това всички чуха как новоизлюпеният доктор хонорис кауза Христо Стоичков ще помага да се строи спортна база. Строежът на съоръжението обаче си има предистория, която някак си потъна в междуредието.

В началото на 2009 г. проблемът с липсата на достатъчно общежития, които да приютят студентите, изненадващо придоби гласност покрай скандал между Студентския съвет (СС) към ПУ и Министерството на отбраната. Тогава земи на военните, намиращи се в близост до новата сграда на университета, бяха подготвени и обявени за продан. Студентите обаче скочиха срещу това намерение и организираха масови протести. Тогава СС поиска процедурата за продажба на имота на "Пазарджишко шосе" да бъде прекратена "до окончателното изясняване на неговия статут". По думите на представителите на съвета 7000 студенти тогава са били принудени да живеят на свободен наем заради липса на общежития. Причината за спора се оказа неизяснената ситуация кой, кога и за колко време е придобил правото да стопанисва земите. ПУ поиска да получи от военните около 18 дка, върху които щели да се построят общежития, библиотека и спортна база. В крайна сметка спорната земя мина в активите на МОН, след като тогавашният образователен министър Даниел Вълчев и военният Николай Цонев сключиха сделка. А студентите си казаха, че вече се вижда краят на драмата с общежитията.

Ама не би. За строеж на студентски кампус под тепетата се говори от години, дори май вече никой не си спомня откога. Все още само се говори. Е, поне спортна база май ще получат - като нямат евтин подслон, поне да има зрелище. Задава се модерна зала на площ от 18 дка, а общежитията пак ще чакат - криза е... През това време студентите, с които ПУ толкова обича да се хвали, ще се приютяват в пансионите на останалите пловдивски университети или ще търсят спасение в живот на квартира, ако могат да си го позволят. За статистиката - тази учебна година Пловдивският университет се похвали, че ще приеме общо 4392 бакалаври и магистри по държавна поръчка. Трябва да се има предвид обаче, че бройката включва над 70 акредитирани специалности в деветте факултета на университета, както и филиалите в Кърджали и Смолян, плюс Техническия колеж в Смолян. Според различни данни в момента младежите, които са записани в ПУ, са около 17 000. Новоизбраният ректор на ПУ доц. Запрян Козлуджов обеща до половин година да намери сгради, които с "малки корекции да станат на общежития". 8 месеца по-късно въпросът все още е висящ.
Когато през май премиерът Бойко Борисов посети ПУ, представителите на Студентския съвет се интересуваха от акредитации, финансиране на образованието и... други предсказуеми въпроси. Ректорът пък се впусна в блянове за новата спортна зала. Когато студентка се докопа до микрофон и се оплака, че само около 800 от младежите в ПУ са на общежития, Борисов отново захапа любимата си тема с магистралите и остави въпроса висящ...

И докато машините бръмчат, а управляващите държавата и учебното заведение правят първи копки на спортни съоръжения, хиляди студенти ще бъркат в портмонето на мама и татко все по-дълбоко, защото квартира под наем в Пловдив под 100 лв. БЕЗ консумативи трудно може да се намери. А причините да се избере вариантът с квартирата са много - от недостатъчно места през "прекалено високи" доходи до нежелание да се живее в мизерия... Ама нали казват, че студентите са свикнали на мизерия. Всеки да се спасява, както може, шептят в коридорите на пловдивските аули.

Само филиалът на Техническия университет в Пловдив е уредил легловата база на студентите си. Младежите от ПУ "Паисий Хилендарски" пък са пръснати из 4 кампуса. Наемът, който плаща един студент, е около 50 лв. месечно.

В Пловдив има 5 общежития - комплекс "Марица", който е към Университета по хранителни технологии, "Чайките" на Аграрния университет, базата "Димитър Благоев", известна като общежитията на Английската гимназия, кампусът на Медицинския университет и общежитията на Техническия университет.
Пет блока на "Мариците" приютяват младежи от ПУ, ТУ и УХТ. Един от тях е отделен почти изцяло за чуждестранни студенти. Само в 3 от тези общежития стаите са със самостоятелен санитарен възел. Общежитията "Димитър Благоев" са за студенти на ПУ и ученици от Английската гимназия. Отново говорим за общи бани и тоалетни. В общежитията на Медицинския университет са настанени студенти по медицина и студенти на ПУ, там стаите са с по две легла със собствен санитарен възел. "Чайките" са пълни с представители на Аграрния университет, ПУ и Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство. Само в един от трите блока всяка стая има самостоятелен санитарен възел. Техническият университет разполага само с едно общежитие, за сметка на това може да се каже, че условията в него са доста добри.

Източник: в. "Дума"








Зареждане! Моля, изчакайте ...
0
 
 
Звучи ми като едно общежитие в Есен, Германия. С тази разлика, че там можеха да се прибират студентите, когато си поискат, защото си имаха ключове за външната врата.
+1
 
 
Ами за жалост е така.. като не им оттърва на квартира - по 100лв на човек излиза. А относно стачките за "високите такси" да не ми реват, семестри по 200-300лв са нищо. Няма да коментирам таксите в Европа.. искате европейски заплати, европейско обслужване и общежития, еми ще си плащате по европейски! Иначе всяка вечер купони, баровете пълни, нови баровски дрехи и маркови питиета.. на 7-8 декември всичките в Банско и Пампорово - минимум 200лв/човек е разкоха!Еми за да учите ли сте дошли, или да пиете и да се помпите само? Поне студентките са добре.. чукат се наляво надясно като проститутки и пият безплатно в дискотеката. Да му мисли студента горкия, той цял ден си пие ракия! А с какво излизаш от университета!? С едно нищо, висшето стана като средното преди 20г. , завършваш го по задължение и за кетапа, а не за знания, на никой не му дреме, нито на професорите, нито на Петко от село Узонджово! Това е реалността! Който си мисли че не е така - или не е/бил скоро студент в чужд град, или е сляп олигофрен!
+1
 
 
Когато ПУ са имали пари да построят общежитие, са си построили почивна база, нали щяха да си оптимизират структурата като "глътнат" филиала на ТУ. Да, ама не. Сега студентите им да се сърдят на тях...
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Април 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Парламентарни избори 2024
Спартак (Пд) в Трета лига, сезон 2023/2024
Първа лига, сезон 2023/2024
Лято 2024
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Кой е най-успешният демократичен кмет на Пловдив през последните години?
Д-р Гарабед Томасян
Спас Гърневски
Д-р Иван Чомаков
Славчо Атанасов
Иван Тотев
Здравко Димитров
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: