Фейсбук удари пазара на булки край Бачковския манастир

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (1)
12:47 / 29.08.2013
9344
Социалната мрежа Фейсбук подби традиционния пазар на булки край Бачковския манастир. Всяка година в навечерието на Голяма Богородица по стар стил ромите калайджии се събират на манастирските поляни, за да сватосат наследниците си. Обикновено те идват на големи тумби, като возят цялата рода с по няколко коли. Разпъват одеяла и възглавници за нощта, вадят скарите, опъват пищни трапези и надуват силна чалга. Във вторник вечерта обаче районът около обителта бе полупразен.

Липсваха хилядите поклонници калайджии, а ергените се оказаха повече от момите. Тук-там обаче из насъбралите се купчинки хора се виждаха официално пременени с абитуриентски рокли млади жени с белосани лица. Младежите също са облечени стилно и с нови дрехи, но заради малкото булки повечето от тях си тръгнаха разочаровани. 

"Вече няма нужда от такива пазари. Нали нови технологии има? Във Фейсбук се намират младите. Затова и ние не идваме всяка година, а само когато можем", каза Христо Николов от пазарджишкото село Синитево. 

На манастира дошъл със съпругата си Мариана и трите си деца - Ани на 12 години, Катя на 17 години и 14-годишния Стоян. Признава, че Ани е още малка за женене, но се оглеждат за подходящ съпруг на Катя. Но след това Христо и Мариана Николови допълват, че и Катя е още малка - първо трябвало да завърши училище и тогава да се жени.

"И за момчето се оглеждаме, но и той, преди да се жени, трябва да се изучи. Първо да завърши гимназия, а после ще му вземем родопчанка, която да има крави, че да пие мляко", казва с усмивка майката. После се разговаря, че цените на булките калайджийки са вече доста спаднали.

"От 2 до 5000 лева сега върви булката. Кризата ни засегна и нас, защото вече няма тави и тигани да се калайдисват. В супермаркетите продават тефлони и хората не идват да калайдисват. Убиха ни занаята", заключава Христо Николов. 

Ако обаче синът и дъщерята харесат половинки, на преден план щяла да бъде любовта.

"Любовта от тях зависи, а от нас е пазарлъкът", се смеят родителите. След което Мариана се усмихва дяволито и обяснява, че на тях богат зет им трябвал.

"Да е богат кандидатът. Да има злато, къща, джипове, мерцедес. И 200 000 лева ще искаме", казва на шега майката, а дъщеря й Катя допълва изискванията с думите: "И да не е пиян". Бащата Христо отрезвява жените, като заявява, че иска от бъдещия си зет да живее скромно.

"Да е скромен, че парите развалят човека", е категоричен той.

"По наше време нямаше телефони и Фейсбук. Идвахме тук, на Бачковския манастир, за да се харесаме. Сега нещата са други. Сега и малките деца имат интернет, телефони и "Фейсбук", обяснява Елена от Асеновград. 

Младите се намирали именно в социалните мрежи и ако искрата между тях пламнела, то възрастните правели пазарлъка. Така спестявали и пари за пътуване до обителта, подкрепиха думите й останалите. Според други калайджии обаче и кризата си казала тежката дума край Бачковския манастир вече да не ходят толкова много роми, колкото преди години.


Източник: в. "Монитор"

Виж коментарите (1)
Още новини от Любопитни новини:
Експерт за скандала с Мис България: Това ще я изстреля в Космоса
Седефчето има неприятна миризма, но и много лечебни свойства
Джулиана Гани разкри колко точно пари дължи
Кирил Терзиев проговори за обвиненията на Гущерова: Не съм я доко...
Наша гимнастичка изгря на страниците на "Плейбой"
Графа: Трудно преживях смъртта на майка ми, изпаднах в тежка депр...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).