ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Музика
Личности
Културни
Кино и филми
Други
Кулинарни
Ерата на киберпиратите: Изкуственият интелект може да "отвлича" гигантски контейнеровози
©
Всички сме чували как нововъзникващите технологии с изкуствен интелект (ИИ) ще оптимизират работата в почти всички сектори, а секторът на товарните превози по начин, за който можем само да мечтаем. Но страшната истина е, че ИИ вече подхранва нашите кошмари - увеличава кражбите на товари, пише специализираният портал Freight Waves.

Защо повече хора не говорят за тъмната страна на ИИ? От една страна, повечето притеснения са съсредоточени върху загубата на работа и плагиатството. Но може би до голяма степен това се дължи на факта, че ИИ е толкова добър, че е трудно да бъде открит.

Какво е от решаващо значение да се знае: Дори тези, които са много добре подготвени за измами, могат да станат жертва, тъй като генеративният изкуствен интелект все по-точно имитира реалния бизнес опит и позволява на престъпните синдикати да действат в голям мащаб.

Престъпните мрежи използват ИИ, за да създават правдоподобни имейли, документи и уеб страници, които изглеждат неразличими от истинските. Тези инструменти позволяват създаването на десетки фалшиви профили на превозвачи и брокери, с пълна документация, професионално написани имейли и идентични лога.

"Генеративният изкуствен интелект позволява измамите да станат почти автоматични и безкрайно мащабируеми. Всеки може да настрои бот с изкуствен интелект, който събира информация и автоматично създава фалшиви бизнес документи", предупреждава д-р Ричард Пол, експерт по симулации и изкуствен интелект в BAYNCORE.

Британи Графт, директор "Операции" на платформата Highway, заявява, че изкуственият интелект размива границата между реални и фалшиви комуникации.

"Преди можехме да разпознаем фишинг имейл по лоша граматика или грешно лого. Днес изкуственият интелект прави почти перфектни копия на истински имейли и уебсайтове. Все по-често виждаме жертви, които са кликнали върху връзки, защото изглеждат напълно легитимни", заявява тя.

След като потребителите въведат своите идентификационни данни на фалшивите сайтове, нападателите поемат контрол над акаунти, влизат в логистични платформи и отвличат товари.

През декември 2024 г. Федералното бюро за разследване (ФБР) на САЩ издаде предупреждение, че престъпниците използват изкуствен интелект за фалшифициране на гласове и видеоклипове, за да се представят за известни хора или бизнес партньори. Класическите методи за проверка на самоличността, като например телефонно обаждане, вече не са надеждни.

"Те могат да звучат като вашите колеги, използвайки същата интонация, лична информация", коментира д-р Пол.

Въпреки че престъпниците използват съвременни технологии, индустрията все повече разчита на собствените си технологични решения за борба с измамите с изкуствен интелект.

Цифровите самоличности (като ID.me) използват биометрични данни и разпознаване на "живост", за да потвърдят дадена самоличност.

Платформи за проверка на превозвачи като Carrier411, FreightValidate и Highway откриват подозрителни модели, липса на история и опити за злоупотреба.

Машинното обучение анализира опитите за влизане, имейл комуникациите и поведението на потребителите в реално време.

"Ще трябва да разчитаме все повече на технологиите, за да проверяваме самоличността, тъй като изкуственият интелект става все по-добър в имитирането на реалността", допълва Графт.

Въпреки липсата на адекватен отговор от регулаторни органи като FMCSA, логистичните компании не чакат. Много брокери и превозвачи обединяват усилия, споделят информация и посещават образователни събития, за да се подготвят за новата ера на дигиталните заплахи.

Според Американската транспортна асоциация кражбите на стратегически товари са се увеличили с до 1500 процента от 2021 г. насам, което е ясен сигнал, че индустрията трябва да реагира бързо и решително.

Борбата с измамите с ИИ става критична за оцеляването и сигурността на веригите за доставки. В тази дигитална война ще е необходима комбинация от човешка интуиция и съвременни технологични инструменти, за да се защитят ресурсите, доверието и логистиката.


Още по темата: общо новини по темата: 4
09.05.2025 »
12.11.2024 »
06.09.2024 »
19.07.2024 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!

Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
България в еврозоната
24 май: Ден на славянската писменост и култура
Древният и вечен Пловдив е видял какво ли не
ТВ и шоу сезон 2025/2026 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: