Църквата отбелязва голям празник на 8 май, пазете се от клевети, клюкарства и измами
На 8 май църквата почита паметта на Йоан Богослов, един от дванадесетте апостоли на Христос и негов любим ученик. Ето какви са традициите и обичаите на този църковен празник и какво в никакъв случай не трябва да давате на другите утре от дома си.
На 8 май, според новия православен календар, почитаме евангелиста и апостол-последовател на Иисус Христос Йоан Богослов.
Йоан е един от дванадесетте ученици на Спасителя, той е придружавал Исус в земния му живот. Апостолът видял как Христос възкресил дъщерята на Аир, бил на планината Тавор по време на Преображението Господне и оплакал Иисус заедно с майка му, когато бил разпнат на кръста. Именно за него Христос тогава каза на Божията майка: той е твоят син, като по този начин повери на Йоан грижите за майка му.
Йоан Богослов е известен с чудесата, които е извършил. При император Нерон той е бил преследван. Искали са да го отровят, да го сварят във вряща вода, но без резултат. Според писанията Йоан живял повече от 100 години.
За какво да се помолим и какво да не правим утре?
Вярващите се обръщат към Свети Йоан, като ходатай за всички нас пред Бога, с молитви за изцеление на болести, помощ в различни житейски ситуации, разрешаване на семейни конфликти и молба за семейно щастие. Рибарите се молят на светеца за богат улов.
В деня, в който се почита паметта на Св. Йоан, вярващите ходят на църква, за да се молят. Според народните традиции на този ден се раздава храна за мъртвите, въпреки че това не е задължително.
Свети Йоан винаги е бил високо почитан от християните. На Иван Богослов е обичайно да се дава почерпка на бедни и съседи. Това се смята за особено добра поличба, обещаваща Божията милост.
В деня на Йоан Богослов е забранено да се кълне, да се клевети, да се клюкарства и да се мами. На този църковен празник не трябва да се мързелува, забранено е да се отказва помощ на нуждаещите се.
Въпреки, че една от традициите е да се дава почерпка на бедните и на съседите, народните поличби съветват да не се дава хляб и сол назаем на този празник - това води до бедност и нищета.