Арх. Румяна Пройкова с награда "Пловдив" за архитектура

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
10:13 / 31.05.2008
3707
На тържествена церемония в навечерието на светлия празник 24 май община Пловдив раздаде традиционните си награди "Пловдив" за ярки постижения в културния и обществения живот на града.

С високия приз в раздел "Архитектура" бе удостоена арх. Румяна Пройкова за проекта за реставрация на възрожденския ансамбъл "Баятова-Бакалова къща", чиято реализация успешно приключи в края на 2007 г. Другите две номинации бяха за арх. Мария Стоянова и арх. Чавдар Тенев за малък градски хотел на бул. "Кн. Мария Луиза" и за арх. Цонко Солаков и арх. Валери Каленски за търговски център Market centrе на ул. "Кап. Райчо". В журито за архитектурната награда участваха главният архитект Румен Русев, председателят на САБ - Пловдив, арх. Илко Николов, арх. Вили Раева от НИПК, както и арх. Роберт Чакъров, арх. Ники Балджиев, арх. Весела Дечева, арх. Марта Теодосиева и арх. Хубена Салджиева.

"Реставрационният проект беше съпроводен с един много обстоен анализ, първоначално заснемане и проучване на архитектурната стойност и на изключително компрометираната конструктивна схема на Баятова-Бакалова къща. Това бе едно предизвикателство за реализация на съвременна сграда с традиционни материали и технологии и с гаранциите за едно модерно адаптивно използване", заяви арх. Пройкова.
Архитектурният ансамбъл "Баятова-Бакалова къща" бе включен в проекта за реставрация и консервация на седем къщи - паметници на културата, в Архитектурно-историческия резерват "Старинен Пловдив", финансиран с 1 милион долара от Японския попечителски фонд към ЮНЕС­КО. Намира се в най-горната част на застрояването по ул. "Д-р Чомаков" и оформя част от архитектурната рамка на крепостния комплекс Небет тепе.

Двете къщи са разположени една срещу друга от двете страни на улицата, оформяйки една завършена хармонична композиция с общо визуално въздействие.

Докъм 40-те години на ХХ в. застрояването на улицата е продължавало на север по склона на хълма, така че и двете къщи, като част от това сключено застрояване, са имали калканни северни фасади. След проведената тогава нова регулация плановите им несиметрични схеми и архитектурният им образ претърпяват известно развитие - северните им фасади са архитектонизирани и декорирани, като оформят динамичен завършек на улицата и преход към откритото пространство на Небет тепе.

Извършената реставрация включваше възстановяване на автентичната планова схема, запазване на архитектурното оформление на северните фасади (като етап от строителната история на паметника) и на всички автентични архитек­турни и декоративни елементи.

Новата функция на ансамбъла предвижда организирането на документационен център за историята на реставрацията в АИР "Старинен Пловдив" и ателие за изработване на копия от дърво, метал и керамика на находки от Пловдивския регион.

Източник: в."Строителство градът"


Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Медиумът, предсказал пандемията от COVID-19 и смъртта на кралица ...
Търсят заместник на Башар Рахал за новия сезон на "Биг брадър"
Яжте сладолед и шоколад без угризения, за да отслабнете по-бързо
Победителят в "Хелс китчън" е лежал в затвора и не го крие
Токсиколог: Само няколко семена от това растение могат да предизв...
Мухъл съсипа ремонта на Николета Лозанова


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).