ИЗПРАТИ НОВИНА
Новини
Спорт
Справочник
НОВО
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Пловдив
Анализите
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Спортни
Политически
Общество
Сестрите ни - "пионки в Голямата игра"
Автор: Екип Plovdiv24.bg 08:49 / 28.10.2006Коментари (2)3023
©
Шестима здравни работници, затворници в Либия, са пионки в голяма стратегическа игра, с огромни последици.

Така е озаглавенa статията на Лори Гарет, страши аспирант на „Глобъл хелт", публикувана в сайта на Съвета по външни отношения на САЩ.

Научните среди, СПИН активистите и либийското правителство биха направили добре, ако признаят, че политическия и дипломатически смисъл на случая в Бенгази ги интересува много повече, отколкото живота на петте медицински сестри и палестинския лекар, пише Гарет.

По думите й са засегнати някои от най-сериозните политически въпроси на времето: тероризмът, ядреното разпространение, свободата на движение на здравните работници и учени, както и конвенцията за биологичните оръжия.

И макар, че защитниците на човешките права с право заклеймяват физическото насилие на което са били подложени тези хора, както и смъртните им присъди, е редно да признаят, че петте медицински сестри и палестинския лекар, са пионки в Голямата игра, пише още Лори Гарет.

Авторът припомня за изолацията на Либия, заклеймена като „поддръжник на тероризма" и санкциите срещу страната, наложени от Обединената общност, които възпрепядстват възможността й да продава големите си запаси от петрол.

Случаят Локърби от 1988 г., отнел живота на 270 души, струва на Либия 2.16 милиарда долара, изплатени през 2005 г. като компенсация на семействата на загиналите плюс обещаните още 540 милиона долара.

Страната е в изолация поради това, че е в списъка на САЩ с наблюдаваните терористични страни.
Още повече, че Либия е замесена в международно разследване на пакистански ядрен учен, работил за Либия.

И макар, че през 2006 г. Кондолиза Райс обяви, че Либия и САЩ започват да нормализират отношенията си, факт е, че Америка още няма посолство в Триполи, коментира авторът.

Залогът е голям за Либия, като страна отчаяно искаща да играе доминираща роля на международните петролни пазари, да се модернизира и да стане технологически лидер в Средния Изток.
В същото време отказва да осигури литература за възрастни и има население предимно от деца (30% са на възраст под 14 години).

От особено голям интерес за Либия е да си осигури имидж на страна, отворена за обмен на учени и експерти, но преди това трябва да докаже, че няма да използва това за производство на оръжия за масово поразяване, както и че ще спазва човешките права на чуждите професионалисти, които работят в Либия, пише още Лори Гарет.

Тя подробно разказва за случая с медиците в Либия - за хигиенните условията в болницата в Бенгази, заразата със СПИН, обвиненията, мъченията, „признанията", процеса, демонстрациите на либийски граждани с искане за смъртни присъди, както и исканията за парични компенсации на семействата на засегнатите от заразата деца, аналогични с тези, които Либия плаща за жертвите от Локърби.

В същото време, коментира Лори Гарет, залогът е голям и за учените и здравни работници като цяло.
В световен мащаб има недостиг на 4.3 милиона работници в сферата на здравеопазването, като най-голям е дефицитът в бедните държави, където са широко разпространени болестите - ХИВ, туберколоза и малария.

Единственият шанс за превъзмогване на СПИН-пандемията е възможността физици, сестри, технически и научни работници да работят извън родината си.
В последните години обаче се наблюдават случаи на инциденти с държавни или религиозни лидери, които приемат чуждестранните здравни работници като част от голям политически план: нигерийските имами, например, твърдяха, че американските ваксини против детски паралич съдържат ХИВ, което доведе до глобалното разпространение на детски паралич.

Освобождаването на медиците в Либия ще помогне на света да възстанови принципите за свободно движение на здравните работници и учени.

Впрочем, заразените с ХИВ либийски деца заслужават достъп до същото качество на медицинските услуги, което получават децата в Европа и Северна Америка.
Най-добрият начин да си го, е като се гарантира свободният достъп на лекари, сестри, учени и фармацевти, експерти по лечението на СПИН до страната и болниците им, се казва в публикацията.

Гарет екатегорична, че Либия трябва да е щастлива от факта, че тогава (в началото на СПИН-процеса,бел.ред.) България, една млада пост-комунистическа държава, не настоя обвиненията да бъдат разглеждани по Конвенцията за биологическите оръжия. България трябваше да го направи.
Защото Кадафи твърди, че България и Съединените щати са замесени в конспирация срещу Либия с пъклен план за преднамерено разпространение на заразата сред либийското население.

Ако обвинението беше официално повдигнато, то тогава следователите щяха да имат достъп до кръвните проби, записите от болницата и друга важна информация, която несъмнено щеше да оневини медиците.
Нещо повече - случаят щеше да бъде обвързан с международните закони за биотероризма и съответно с тежестта от доказателствата.
В случая отказът на Либия да се обърне към Конвенцията за биологичните оръжия, която да разследва твърденията, само доказва неоснователността на обвиненията срещу медиците.

Явно е, че научните среди разбират какъв е заложено на карта в случая: това е вашата свобода на движение и работа, това е силата на законността на Конвенцията на биологичните оръжия, това е доброто желание на Либия да излезе от списъка на страните, подкрепящи тероризма и търсещи възможност за създаване на ядрено оръжие.
Както и свободата на шестимата, несправедливо обвинени наши колеги, завършва статията си Гарет.

Междувременно стана ясно, че над 1 000 подписа за освобождаването на осъдените в Либия български медици и палестински лекар бяха събрани по време на изложението на медицинските работници в Париж, информира БНР.

Развитието на случая беше представено от правозащитната организация "Адвокати без граници". Междувременно и други представители на международната научна общност дадоха подкрепата си за осъдените в Либия български медицински сестри.

В тяхна защита се обявиха учените от Университета във Вирджиния и на Съвета за външни отношения на Съединените щати. Анализът е на News.bg.








Зареждане! Моля, изчакайте ...
Vasil Bosneshki
на 22.01.2007 г.
0
 
 
Gorkite Hora.... Sasipaha im jivota... tolkova e mychno tova koeto im se sluchva.
Aнонимен
на 28.10.2006 г.
0
 
 
И въпреки всичко писано тус, ТЕ са още там! Срам, не само за България, но и за светът. А на всички е ясно, че умишлено не са заразили никой. Най вероятно самите либийци са го направили и сега привличат световното внимание и поставят условия относно политиката в този район. Всичко е една добре замислена политическа стратегия от тях самите.
Коментарите са на публикуващите ги. Plovdiv24.bg не носи отговорност за съдържанието им! Всички коментиращи са се съгласили с Правилата за публикуване на коментари.

Още новини от Аналитични новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2025 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Концесията на стадион "Пловдив"
Хороскоп за деня
Кабинетът "Желязков"
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Прокуратура и МВР влязоха в офисите на Васил Божков
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Пловдив и региона.
e-mail:
Анкета
Трябва ли общините "Марица" и Родопи" да се слеят в Пловдив?
Да
Не
Не мога да преценя
РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0886 59 82 67

novini@plovdiv24.bg

гр. Пловдив, ул."Александър I" 32,
Бизнес Център Plovdiv24.bg

За реклама:

Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Пловдивчани във facebook
RSS за новините
Футбол на живо по телевизията
Сайтът е създаден от пловдивчани, за пловдивчани. 100% пловдивски продукт.
Статистика: