Здравното министерство обяви важни мерки за борба с мистериозния хепатит при децата

Автор: Екип Plovdiv24.bg
Коментари (0)
13:05 / 03.05.2022
5778
Здравното министерство обяви мерки за борба с мистериозния хепатит при децата. Ведомството предприе съответните действия за информиране на общопрактикуващите лекари, лекарите специалисти по педиатрия, инфекциозни болести и вътрешни болести, за регистрираните в редица държави случаи на остър хепатит с неизвестна етиология при деца, в т.ч. клиничното протичане и лабораторните резултати. Това съобщават от Националния център по заразни и паразитни болести.

От там уточняват, че с цел установяване на етиологичния причинител за всеки докладван случай следва да бъдат изпратени клинични проби в Националната референтна лаборатория "Хепатитни вируси“, отдел "Вирусология“ на НЦЗПБ за провеждане на допълнителни лабораторни изследвания и молекулярно-биологични проучвания за патогени.

История на мистериозния хепатит 

На 5 април 2022 г. Великобритания докладва към СЗО за увеличаване на случаите от остър хепатит с неизяснена етиология при деца под 10 години от Шотландия. До 20 април случаите са 111 и са докладвани от цяла Великобритания.

Симптоми 

Това са случаи на предходно здрави деца, на възраст от 2 до 5 години, които са хоспитализирани поради проявата на симптоми на остър хепатит – жълтеница (74%), повръщане (73%), побелели изпражнения (58%), диария (49%), гадене (39%) и температура (29%); и силно завишени стойности на чернодробни ензими. При никое от децата не е докладвано наличие на имуносупресия. При някои от случаите гастроинтестиалните симптоми са присъствали в седмиците преди хоспитализирането. Общо при 8 от всички докладвани случаи са се развили усложнения, налагащи чернодробна трансплантация. Във всички останали случаи инфекцията е завършила с благоприятен изход.

Проведените до момента микробиологични изследвания са установили положителни резултати по отношение на аденовирус (75%), като типиране на вируса е направено при 11 от случаите и е доказан аденовирус тип 41F. 16% от децата при хоспитализирането са дали положителен резултат за COVID-19 (отминала или настояща инфекция) като при малък процент е установена коинфекция с аденовирус. Поради установения от диагностичните лаборатории повишен процент положителни тестове за аденовирус при деца за същия период от предходните години е изказана хипотеза, че предполагаем причинител на остър хепатит при деца може да е инфекция с аденовирус. Подобна тенденция е установена и по отношение на ентeровирус, човешки метапневмовирус, риновирус и норовирус при деца под 10 години, а също и за респираторен синцитиален вирус.

Какво знаем за заболяването 

Заболяването е доста рядко и доказателства за предаването от човек на човек остават неясни, в резултат на което рискът не може да бъде точно оценен. Като се имат предвид съобщените случаи с остра чернодробна недостатъчност, потенциалното въздействие върху засегнатата педиатрична популация се счита за високо.

Европейският Център за контрол на заболяванията изиска от всички страни от ЕС/ЕИО да засилят информираността относно случаи на тежък остър хепатит при деца с неизяснена етиология и да докладват за всички потвърдени и възможни случаи.

Къде е регистрирано заболяването

До момента 12 страни от ЕС са докладвали за спорадични случаи – Австрия (2), Белгия (2), Дания (6), Франция (2), Германия (1), Ирландия (5), Италия (17), Холандия (4), Норвегия (2), Полша (1), Румъния (1) и Испания (12), като общо при 5 деца се е наложила чернодробна трансплантация.

Инструкции за изпращане на проби за изследване на остър хепатит с неизвестна етиология при деца

1. Вид на пробата, която следва да се вземе възможно най-рано след появата на клиничните симптоми.

2. Серум/плазма

-за серологично изследване за HAdV, CMV, EBV, PVB19.

-за PCR-изследване за HAdVs, enterovirus, CMV, EBV, HSV.

Необходимо количество: 2 x 0,5 мл серум/плазма.

3. Фарингеален секрет

-за PCR изследване за adenovirus/enterovirus/influenza, SARS-CoV-2.

Тампонът се поставя във вирусна транспортна среда, съдържаща антибиотици.

4. Фекална проба

-за изследване за човешки чревни вируси.

Необходимото количество фекален материал е между 5-10 грама при солидна консистенция (размер колкото грахово зърно) или 3-5 мл. при течна консистенция.

5. Съхранение и транспортиране на пробите се осъществява при спазване на хладилна верига при 4-8оC до доставката им в НРЛ "Хепатитни вируси“.

Задължителни данни, които трябва да съдържа съпроводителното писмо:

Данни за пациента - име, дата на раждане;

Дата на начало на заболяването;

Дата на вземане на пробата/пробите;

Епидемиологични данни;

Данни за вече проведени вирусологични и серологични изследвания във връзка с настоящото заболяване;

Кратки клинични данни – наличие на специфични клинични симптоми, биохимични показатели – стойности на АЛАТ и АСАТ;

Данни за контакт с лечебното заведение и лекуващия лекар.

Виж коментарите (0)

Още по темата (23):
23.05.2022 Първи случай на дете с новия хепатит у нас?
19.05.2022 Проф. Кантарджиев с препоръки за хепатита
17.05.2022 4-годишно дете беше прието в болница с неизяснен хепатит, доц. Мангъров коментира случая
17.05.2022 МЗ с указания до РЗИ заради новия остър хепатит при децата
17.05.2022 Проф. Кантарджиев: Родителите много трябва да внимават за тези симптоми!
17.05.2022 Проучване: Ковид може да е причина за мистериозния хепатит при деца
Още новини от Национални новини:
Увеличиха заплатите на полицаите
Проучване на "Екзакта Рисърч Груп": ГЕРБ-СДС с над 9% пред ПП-ДБ
Блогър сезира редица институции за схема за 250 млн. лв.
Прокуратурата за обвинената във фалшификации Лена Бориславова
Обрат за освобождаването от такси за студентите
Застаряваме, но се раждат повече бебета


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@plovdiv24.bg

Екип

©2004 - 2018 Медия груп 24 ООД.
Plovdiv24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Plovdiv24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).